Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Adaptacja ruin kościoła w Głogowie na Centrum Kultury [WASZE PROJEKTY]

red

Tematem projektu jest adaptacja ruin kościoła św. Mikołaja w Głogowie na Centrum Kultury. Projekt podejmuje problem miejsc świętych, które utraciły swoją funkcję religijną, często popadając w ruinę. Celem projektu było przywrócenie dawnej świetności budynku nadając mu nową funkcję- kulturalno-naukową.

Pierwotny kościół św. Mikołaja w Głogowie powstał w połowie XIII stulecia. W czasie II wojny światowej kościół ucierpiał w wyniku ostrzału, a następnie uległ pożarowi. Do dzisiaj pozostaje w stanie ruiny. Na nowo zostało zaprojektowane zadaszenie kościoła, które tworzy monumentalną, ale prostą formę, znajdując swoje kontynuacje na elewacjach. Głównym motywem elewacji jak i dachu są pionowe nieregularne nacięcia w jednolitej ścianie. Za inspiracje posłużył tu rytm zachowanych przypor. Charakterystyczne przełamanie na elewacji o oraz częściowo zniszczona wieża stanowią symbol zniszczeń Głogowa podczas II wojny światowej.

Kluczowa rolę w projekcie odgrywa przestrzeń zastana. To ona jest się inspiracją, wyznacza kierunek, a często podsuwa gotowe rozwiązania. Najważniejsza jednak pozostaje perspektywa użytkownika. Dzięki niej, poza czysto estetyczną kreacją, ważna staje się funkcja ergonomia - mówi o swoim projekcie autorka Emilia Strzempek- Plasun, absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prowadząca pracownię projektową SAS Wnętrza.

Przy projekcie wnętrz głównym założeniem było zachowanie wszystkich oryginalnych wątków muru, kolumn, fragmentów nieistniejących już sklepień. Nowa architektura wnętrza miała kontrastować z zabytkową substancją, ale jej nie zdominować. Po wejściu do środka widać zachowaną otwartością przestrzeni kościoła z ekspozycją zachowanych murów.

Hol główny pełni głównie funkcję usługową, znajdują się tu kasy, sklep z regionalnym produktami oraz szatnie. Otwarta sala koncertowa we wnętrzu kościoła ma swoje uzasadnienie w uzyskaniu jak najlepszych warunków akustycznych dla koncertów. Duża kubatura, bogato rozrzeźbione fragmenty ścian odgrywają dla akustyki priorytetową rolę. Towarzyszące sali koncertowej, usytuowane w bocznych nawach funkcje, zapewniają zarówno oddzielne jak i wspólne ich użytkowanie - galeria sztuki, foyer, mogą być znakomitym miejscem kontaktów także w czasie koncertowych antraktów.

Sala stałych wystaw oddzielona jest od sali koncertowej pionowymi podziałami wyplenionymi szybą, które nawiązują do elewacji obiektu. Dzięki temu cześć sali wystaw i koncertowa przenikają się wzajemnie. Komunikację pomiędzy poziomami zapewniają windy oraz schody znajdujące się w wieży i w galerii . Obiekt pełni również funkcję naukową. Na ostatnim piętrze budynku znajduje się biblioteka, sala seminaryjna oraz sala multimedialna.

Widok na kościół św. Mikołaja w Głogowie:

    Więcej o:

Skomentuj:

Adaptacja ruin kościoła w Głogowie na Centrum Kultury [WASZE PROJEKTY]