Najmłodsze polskie lotnisko. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach [ZDJĘCIA]

Lotnisko Olsztyn-Mazury to najmłodszy polski port lotniczy. Budowa terminalu zakończyła się pod koniec 2015 roku, a pierwsze regularne loty są obsługiwane od 20 stycznia. Jak wygląda nowe lotnisko i czy mazurskie okno na świat to poza okazją do wygodnego podróżowania także ciekawa realizacja architektoniczna? Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Pierwsze regularne loty z lotniska Olsztyn-Mazury rozpoczęły się 20 stycznia bieżącego roku. Na razie siatka połączeń jest raczej nieduża. Stałe połączenie obejmuje jedynie dwa kierunki - Berlin i Kraków. Władze lotniska zabiegają o rozbudowę dostępnych połączeń - czy to się uda? Na tą informację musimy jeszcze trochę zaczekać.

Za to już dziś możemy ocenić architekturę gmachu terminalu obsługującego pierwszych podróżnych. Zwycięski projekt wyłoniony w konkursie architektonicznym zaprojektowała pracownia Studio Form Architektonicznych PANTEL z Olsztyna. Zwycięski gmach to nowoczesna przeszklona bryła,w  której odnajdziemy nawiązania do tradycyjnej architektury Warmii i Mazur. Znajdziemy tu dużo drewnianych elementów, słupy podtrzymujące konstrukcję dachu mogące kojarzyć się z drewnianymi pomostami nad jeziorem czy wreszcie wejścia do terminalu, które przypominają małe domki o spadzistych dachach.

Sala odpraw to 1 300 m kw. powierzchni i 6 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej check in. Piętro to taras widokowy, powierzchnie gastronomiczne i sale konferencyjne. Oprócz wspomnianych stref w budynku znajdziemy też część VIP, punkty gastronomiczne, sklepy w strefie wolnocłowej czy specjalną strefę dla dzieci.

Wnętrza, choć nowoczesne, dzięki dużej ilości drewna i miękkich mebli mają przytulny i ciepły charakter. Podczas oczekiwania na samolot wzrok podróżnych wędruje pomiędzy rzeźbiarskimi formami dzikich ptaków ustawionych w przestrzeni lotniska, efektownych, szklanych szybów windowych, a poprzez duże przeszklone elewacje na otaczającą piękną przyrodę.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Pozostaje życzyć najmłodszemu portowi zadowolonych pasażerów i coraz większej siatki połączeń, choć to, czy młode polskie lotniska mają szansę zaistnieć jako konkurencja dla największych portów lotniczych oferujących połączenia do dziesiątek miejsc na świecie, to już zupełnie inna i szersza dyskusja. Podzielcie się w komentarzach swoimi opiniami na temat architektury warmińsko-mazurskiego lotniska.

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: www.makowski.co, w poszukiwaniu informacji o lotnisku zapraszamy też na oficjalną stronę portu: mazuryairport.pl.

Więcej o:
Komentarze (23)
Najmłodsze polskie lotnisko. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: jkb

  Oceniono 27 razy 23

  właśnie tak się powinno projektować lotniska, Piękne materiały, bardzo ciepłe w odbiorze, dynamiczna forma, mi się kojarzy z Finlandią

 • Gość: kirtimukha

  Oceniono 13 razy 13

  Świetnie, tylko prawie nic tam nie lata ;)

 • Gość: nominem

  Oceniono 10 razy 8

  Co za idiota wymyślił w poczekalni siedzenia bez oparcia? Czy autor projektu tych siedzeń był kiedykolwiek na lotnisku?

 • Gość: klaps

  Oceniono 3 razy 3

  Wygląda fajniej niż projekt konkursowy gdzie było za dużo bajerów w złym guście. Miejmy nadzieję, że będą tam loty i nie jest to kolejna podejrzana akcja 'betonowania' w ramach wydawania publicznych funduszy unijnych.

 • Gość: Ania

  Oceniono 3 razy 3

  jest pewna niezgodność z wizualizacjami, ale chyba na dobre to wyszło jednak :)

 • Gość: maly patrys

  Oceniono 2 razy 2

  pierwszy obiekt ktory wyglada lepiej w realu niz na projekcie

 • Gość: a

  Oceniono 6 razy 2

  tłumy jak w Radomiu

 • Gość: Tomek Sawyer

  Oceniono 4 razy 2

  Przyzwoita architektura.

 • Gość: Podróżnik

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko pięknie, tylko jest mały problem. Brak dobrej, szybkiej drogi dojazdowej z Olsztyna i reszty regionu, mam na myśli Wielkie Jeziora. Jest szynobusik z Olsztyna, ale jak tam dojechać szybko, wygodnie i bezpiecznie samochodem. A to bardzo ważne w XXI wieku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX