Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lotnisko w Baku z nagrodą Red Dot [ZDJĘCIA]

red

W Azerbejdżanie powstał jeden z najnowocześniejszych terminali lotniczych na świecie. W tym roku zdobył nagrodę Red Dot Award

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Hejdara Alijewa w stolicy Azerbejdżanu otwarto we wrześniu 2014 r. Terminal zaprojektowali architekci z tureckiej pracowni Aufoban. Projektując wnętrze architekci postawili na miłe w dotyku materiały, które pozwolą przełamać kojarzony z wyglądem lotniczych terminali chłód i surowość.

Głównym elementem zdobiącym wnętrze są wykonane z drewna kokony.

Kluczowymi dla nas konceptami były ciepło i gościnność. Aby osiągnąć ten efekt wyszliśmy od architektonicznej interpretacji terminalu do zabawy małymi formami, które oswajają tę gigantyczną przestrzeń i wprowadzają do niej przyjazną atmosferę - opisuje Sefer Çaglar, współzałożyciel studio Autoban.

Wspomniane kokony służą jako miejsce spotkań i wyciszenia. Na terenie lotniska znalazło się ich 16. Działają w nich między innymi: kawiarnie, księgarnia, bar, sala zabaw dla dzieci, sklep muzyczny i przechowalnia bagażu.

W powszechnej opinii drewno jest rzadko wykorzystywane we wnętrzach portów lotniczych. Istnieje wiele stereotypów na temat lotnisk, co sprawia, że większość z nich wygląda podobnie. Chcieliśmy to zmienić i zerwać ze standardowym wyglądem lotniska, które przytłacza pasażerów swoją skalą, standardami i technologią - powiedział Sefer Çaglar.

Projektanci przewidują, funkcje kokonów będą się zmieniać wraz z rozwojem terminalu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Lotnisko w Baku z nagrodą Red Dot [ZDJĘCIA]