Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata

wolf

Dwa miliardy dolarów - na tyle wyceniany jest dom multimilionera z Bombaju, Mukesha Ambaniego. Ten indyjski potentat przemysłowy, który dorobił się fortuny na handlu ropie i energią nie wybudował sobie jednak pałacu w stylu Blake`a Carringtona. Wraz z żoną, matką i trójką dzieci zamieszkał w wieżowcu jednorodzinnym liczącym sobie bagatela  27 pięter i 175 metrów wysokości!

nietypowe, bombaj, wieżowiec, indie, dom jednorodzinny
Największy i najdroższy dom jednorodzinny świata, a właściwie wieżowiec jednorodzinny. To Antilia w Bombaju należąca do miliardera Mukesha Ambaniego
CORBIS

Indie to dziś jedna z największych gospodarek świata, która po piętach zaczyna deptać Chinom i USA. Kraj liczący ponad miliard ludzi dorobił się też własnych miliarderów. Ich bogactwo jest o tyle przerysowane jak wszystko w tym kraju, łącznie z filmami bollywoodzkimi. Nikogo nie powinno więc dziwić, że największy dom jednorodzinny i zarazem najdroższy powstał właśnie w Indiach.

nietypowe, bombaj, wieżowiec, indie, dom jednorodzinny

Zafundował go sobie Mukesh Ambani, właściciel Reliance Industries. Wbrew zwyczajom sytuowania luksusowych rezydencji na przedmieściach postanowił wybudować dom dla siebie i rodziny w samym centrum Bombaju. Kupił działkę wśród wieżowców przy prestiżowej Altamount Road na słynnym wzgórzu Cumballa w południowej części śródmieścia, ceny gruntu dochodzą tam do 10 tys. dolarów za metr kw. Parcela wydawała się idealna na siedzibę korporacji, a nie dom rodzinny, jednak zachcianka Ambaniego została spełniona.

Już sama nazwa domu brzmi jak spełnienie dziecięcych marzeń. Ambani nazwał budynek Antilia, czyli Atlantyda, mityczna kraina, którą pochłonęło morze u wybrzeża Portugalii i Hiszpanii. Za realizację marzeń miliarda odpowiedzialne było chicagowskie biuro architektoniczne - Perkins & Will.

Architekci w centrum gęstego miasta postawili na 27 piętrowy wieżowiec. Jednak jego 175 metrów wysokości mogłoby pomieścić 60 pięter zwykłego bloku mieszkalnego. Jednak w Antilia wszystko jest naj, nawet kondygnacje sięgają 10 metrów wysokości.

Cokół budynku stanowi 6 pięter garażu, gdzie może się pomieścić 160 samochodów. Jest tu też własna myjnia, warsztat samochodowy. Nad tym są właściwe piętra, na których znalazło się wszystko, co można obie wymarzyć.  Ambani, jego żony Nita, matka Kokilaben i troje dzieci mają do dyspozycji kino na 8 piętrze z 50 fotelami, centrum SPA, kilka basenów na różnych poziomach, niektóre otwarte na tarasach, niektóre zamknięte. Do tego jeszcze trzy wiszące ogrody, sala balowa oraz kilka panic room-ów, czyli pomieszczeń, w których można się schronić na wypadek ataku terrorystycznego lub napadu.

Ostatnie najwyższe cztery piętra, z przepięknym widokiem na pobliskie Morza Arabskie, mieści już prywatne apartamenty rodziny, gdzie dostęp gości jest ograniczony. Myślicie pewnie, kto tam sprząta? Otóż w Antilia pracuje armia 600 pracowników, począwszy od kucharzy, pokojówki, kamerdynerów, aż po prywatnych trenerów, fryzjerów i opiekunów zwierząt.

Jeśli bogactwo może mieć jakiś skrajny i szczytowy przykład - to z pewnością Mukesh Ambani pasuje do niego idealnie. Jego dom choć kosztował go „tylko” 70 milionów dolarów, po ukończeniu i gwałtownym wzroście cen gruntów w okolicy, jakie przyniosła za sobą realizacja Antilii - wyceniany jest obecnie na 1 do 2 miliardów dolarów. Jest to więc najprawdopodobniej najdroższy i najwyższy "domek jednorodzinny" na świecie.

Nie myślcie jednak, że budując sobie dom w centrum Bombaju rodzina miliarderów jest skazana na stanie w korkach ulicznych. Antilia ma trzy lądowiska dla helikopterów! Także w samym domu nie trzeba biegać po schodach, jest tam aż 9 wind.

Nowoczesna wieża mieszkalna to w dużej mierze szkło i stal. Budynek wygląda jak stos prostopadłościanów poprzesuwanych względem siebie, dzięki czemu powstało sporo miejsca na tarasy z ogrodami i basenami. Już dziś rezydencja Antilia nazywana jest Tadż Mahalem XXI wieku. Ciekawe, czy za 100 lat stanie się równie popularną atrakcją turystyczną?

wolf

Zobacz też:

Niesamowite domy na sprzedaż

Najbrzydszy i najbardziej tajemniczy dom w Polsce

Dom w kościele, czyli sacrum spotyka profanum

Skomentuj:

Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata