Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Kereta w Warszawie na liście Iconic Houses. Najwęższy dom na świecie ikoną architektury

Redakcja Pressland/WG

Zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego niewielki Dom Kereta na warszawskiej Woli, trafił właśnie na światową listę Iconic Houses, na której znajdują się najlepsze współczesne realizacje.

Dom Kereta
Dom Kereta
mat. Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Dom Kereta, zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego, znajduje się w Warszawie u zbiegu ulic Chłodnej i Żelaznej. Wybudowany w 2012 roku dom trudno zauważyć - wciśnięto go bowiem w szczelinę między powojennym blokiem a przedwojenną kamienicą. Dom w najwęższym miejscu ma zaledwie 92 cm szerokości, a w najszerszym 152 cm. Mimo niewielkiej przestrzeni w środku znalazło się wszystko co jest niezbędne do życia. Na trzech poziomach umieszczono strefę do pracy, spania, kuchnię i łazienkę.

Ta niezwykła przestrzeń to instalacja artystyczna, której inwestorem była Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Została stworzona jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta i miejsce pracy artystów z całego świata. Do 2018 roku mieszkało tu ponad 40 artystów z różnych krajów.

Natascha Drabbe

To instalacja artystyczna i przykład niezwykłej architektury w postaci "wstawki" między dwoma istniejącymi budynkami reprezentującymi różne okresy historyczne w historii Warszawy

czytamy na stronie iconichouses.org.

Na prestiżowej liście Iconic Houses mogą znaleźć się budynki powstałe w XX i XXI wieku. Muszą być one zaprojektowane przez wpływowych architektów, być w dobrym stanie (lub po odpowiedniej renowacji) i być udostępniane do zwiedzania. Oprócz Domu Kereta na liście znajdują się jeszcze dwa obiekty z Polski - dom Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie oraz willa przy ul. Wólczańskiej 31 w Łodzi zaprojektowana przez Gustawa Landaua-Gutenberga.

Chcecie zwiedzić Dom Kereta? Obiekt udostępniany jest publiczności w wybrane weekendy w roku. Można również umówić się na zwiedzanie indywidualne lub grupowe. Więcej szczegółów na stronie www.domkereta.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom Kereta w Warszawie na liście Iconic Houses. Najwęższy dom na świecie ikoną architektury