Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domu Zofii i Oskara Hansenów stał się nowym oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Redakcja

Manifest Formy Otwartej - dom Zofii i Oskara Hansenów, jedyny polski obiekt znajdujący się na liście Iconic Houses Network, stał się oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Z końcem 2017 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej stało się właścicielem domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie. Dom pozostawał pod opieką warszawskiej instytucji od 2014 roku. Zakup zabytkowego obiektu umożliwiła dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie muzeum prowadzi prace konserwatorskie i inwentaryzacyjne w nowym oddziale.

Drewniany budynek położony jest w Szuminie, w starorzeczu Bugu. Projekt zrealizowano jako manifest idei Formy Otwartej, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej. Skromny, drewniany dom letniskowy był budowany od 1968 r. Jest to jedna z niewielu prac Hansenów, którą udało się zrealizować zgodnie z projektem twórców, bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany. Budynek, dzięki nadanej mu formie, zdaje się idealnie łączyć wnętrze z ogrodem na zewnątrz. Jego szczególną atmosferę współtworzą ślady działalności mieszkających tu ludzi.

Dom będzie udostępniany odwiedzającym w wyznaczone dni w roku. Kalendarz najbliższych wiosennych i letnich wycieczek organizowanych przez muzeum zostanie ogłoszony pod koniec marca.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domu Zofii i Oskara Hansenów stał się nowym oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej