Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mamy ikonę! Dom Hansenów w Szuminie na liście Iconic Houses

red

Dom Hansenów to jedyny obiekt z Polski, który został wpisany na listę Iconic Houses Network - międzynarodowej platformy zrzeszającej modernistyczne domy jednorodzinne otwarte dla zwiedzających. Już jutro w Warszawie odbędzie się wykład prezeski i założycielki tej organizacji

By trafić na listę budynki muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest wymóg, aby dom powstał w XX wieku i reprezentował modernistyczne założenia. Domy - ikony muszą wyglądać tak samo jak w dniu powstania, tzn. dopuszczalne były ich remonty, ale tylko takie, które nie ingerowały w oryginalny projekt architekta. Kolejnym wymogiem jest otwarcie budynku dla zwiedzających.

Na liście Iconic Houses Network (IHN) figuruje kilkadziesiąt domów z całego świata. Wśród nich są: berliński dom Miesa van der Rohe oraz Masters' Houses Waltera Gropiusa. W tym roku do tego grona dołączył dom Hansenów w Szuminie.

Drewniany budynek położony jest na Mazowszu, w starorzeczu Bugu. Dom powstał jako manifest idei Formy Otwartej, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej.

Oskar Hansen, polski członek międzynarodowej grupy architektonicznej późnego modernizmu Team 10, po raz pierwszy Formę Otwartą zaprezentował na Międzynarodowym Kongresie Architektury Nowoczesnej w Otterlo w 1959 r. Zakładała ona współtworzenie architektury przez jej użytkowników.

Ideę tę widać na przykładzie domu w Szuminie. Skromna, drewniana chatka była budowana od 1968 r. Jest to jedna z niewielu prac Hansenów, którą udało się zrealizować w pełni z projektem twórców, bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany. Budynek dzięki nadanej mu formie zdaje się idealnie łączyć wnętrze z zewnętrznym ogrodem. Jego szczególną atmosferę współtworzą ślady działalności mieszkających tu ludzi.

Od 2014 r. opiekę nad domem sprawuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od maja będzie możliwe jego zwiedzanie podczas specjalnych, organizowanych przez Muzeum wycieczek. Pierwsze trzy odbędą się: 24 maja, 31 maja i 7 czerwca. Na wycieczkę zapisać się można na stronie www.artmuseum.pl

Już 22 maja o godz. 18.00 w audytorium Pawilonu Emilia odbędzie się premiera książki „Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów”. Premiera połączona będzie z wykładem Nataschy Drabbe, współzałożycielki Iconic Houses Network.

Skomentuj:

Mamy ikonę! Dom Hansenów w Szuminie na liście Iconic Houses