Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Kereta na prestiżowej wystawie w Nowym Jorku

red

W nowojorskim muzeum sztuki nowoczesnej (MoMA) zorganizowano wystawę "conceptions of space". Można na niej zobaczyć prace artystów czerpiących inspiracje z przestrzeni

Muzeum sztuki nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku
Muzeum sztuki nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku
fot. wikimedia.org/Alsandro | licencja CC GNU

Przestrzeń w architekturze zaczęła odgrywać coraz większą rolę dopiero w XX wieku. Zaczęto wtedy coraz częściej zwracać uwagę nie na wartość jaką niesie budynek sam w sobie, ale też na to gdzie stoi i jak jest urządzony w środku. Autorzy wystawy chcą uświadomić odwiedzającym, że dopiero od niedawna architektura stała się miejscem do popisu nie tylko architektów, ale także artystów, socjologów czy nawet geodetów.

W MoMA zobaczyć można dwadzieścia prac, które pokazują w jaki sposób współczesna architektura rozumie przestrzeń. Na prace składają się fotografie, filmy, instalacje oraz modele budynków.

Wśród tych prac znalazł się model najwęższego domu na świecie. Dom Kereta został zaprojektowany przez architekta Jakuba Szczęsnego. Budynek znajduje się w Warszawie u zbiegu ulic Chłodnej i Żelaznej. Dom w najwęższym miejscu ma zaledwie 72 cm szerokości, a w najszerszym 122 cm. Mimo niewielkiej przestrzeni w środku znalazło się wszystko co jest niezbędne do życia. Strefa do pracy, spania, kuchnia i łazienka.

Dom Kereta na wystawie w MoMA w Nowym Jorku

Wystawę można oglądać do niedzieli 19 października.

Skomentuj:

Dom Kereta na prestiżowej wystawie w Nowym Jorku