Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Kereta z Warszawy finalistą prestiżowego konkursu w Berlinie

Agnieszka Kostrzewska

Najwęższy dom świata znalazł się wśród najbardziej innowacyjnych projektów architektonicznych z całej Europy

Od lewej: makieta Domu Kereta, autorstwa Jakuba Szczęsnego; Etgar Keret i jego dom w szczelinie między budynkami na ul. Żelaznej
Od lewej: makieta Domu Kereta, autorstwa Jakuba Szczęsnego; Etgar Keret i jego dom w szczelinie między budynkami na ul. Żelaznej
mat. Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Dom Kereta w najwęższym miejscu ma wymiary 72cm, a w najszerszym 122cm - mimo, że mieszkanie tam wydaje się nie możliwe, kiedy już znajdujemy się w środku zaskakuje nas funkcjonalność wyposażenia - jest lodówka, biurko do pracy, łóżko, odtwarzacz płyt - wszystko oczywiście małe, bo podyktowane skalą budynku.

Opiekunem, ambasadorem i jednocześnie pierwszym użytkownikiem domu jest Etgar Keret - izraelski pisarz, znany głownie jako prozaik, ale jego dorobek artystyczny obejmuje również inne dziedziny sztuki, m.in. jest współtwórcą musicalu, komiksów czy autorem filmu telewizyjnego.

Dom Kereta - najwęższy dom świata?

Częścią projektu, którego autorem jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej będzie program rezydencjalny obejmujący lata 2013-2016, w których to do Polski przyjeżdżać będą zaproszeni przez Etgara Kereta artyści z całego świata. Każdej wizycie rezydenta będą towarzyszyć różne wydarzenia kulturalne, wykłady i warsztaty powiązane z działalnością artystyczną danego twórcy.

Dom został niedawno nominowany do nagrody Urban Intervention Award Berlin 2013, która została ufundowana i przyznana w 2010 roku przez Departament Senatu Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska Berlinie. Dzięki niej wyróżnione mają być projekty, które są odpowiedzią na obecne i przyszłe potrzeby mieszkańców miast. Celem nagrody jest też próba wskazania sposobu, który może przyczynić się do poprawy jakości życia w środowisku miejskim .

Przede wszystkim chcemy uznania twórczego rozwoju nowych obszarach miejskich o wysokiej jakości architektonicznej - czytamy w pokonkursowym oświadczeniu Jury.

Do nagrody nominowane zostały realizowane projekty, które oprócz dobrej architektury są przykładem wykorzystania nowych, innowacyjnych koncepcji. Główna nagroda Urban Intervention Award Building 2013 w kategorii "Built" została przyznana dla: Lecture Hall for the Universite de Liege, Liege (Belgia). Inni nominowani w kategorii "Built" (finaliści): Dom Kereta / Keret House, Warszawa (Polska), Offene Metallwerkstatt Dynamo, Zurych (Szwajcaria), Parasol, Sewilia (Hiszpania)

 

Skomentuj:

Dom Kereta z Warszawy finalistą prestiżowego konkursu w Berlinie