Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Kereta z Warszawy finalistą prestiżowego konkursu w Berlinie

Agnieszka Kostrzewska

Najwęższy dom świata znalazł się wśród najbardziej innowacyjnych projektów architektonicznych z całej Europy

Dom Kereta w najwęższym miejscu ma wymiary 72cm, a w najszerszym 122cm - mimo, że mieszkanie tam wydaje się nie możliwe, kiedy już znajdujemy się w środku zaskakuje nas funkcjonalność wyposażenia - jest lodówka, biurko do pracy, łóżko, odtwarzacz płyt - wszystko oczywiście małe, bo podyktowane skalą budynku.

Opiekunem, ambasadorem i jednocześnie pierwszym użytkownikiem domu jest Etgar Keret - izraelski pisarz, znany głownie jako prozaik, ale jego dorobek artystyczny obejmuje również inne dziedziny sztuki, m.in. jest współtwórcą musicalu, komiksów czy autorem filmu telewizyjnego.

Częścią projektu, którego autorem jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej będzie program rezydencjalny obejmujący lata 2013-2016, w których to do Polski przyjeżdżać będą zaproszeni przez Etgara Kereta artyści z całego świata. Każdej wizycie rezydenta będą towarzyszyć różne wydarzenia kulturalne, wykłady i warsztaty powiązane z działalnością artystyczną danego twórcy.

Dom został niedawno nominowany do nagrody Urban Intervention Award Berlin 2013, która została ufundowana i przyznana w 2010 roku przez Departament Senatu Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska Berlinie. Dzięki niej wyróżnione mają być projekty, które są odpowiedzią na obecne i przyszłe potrzeby mieszkańców miast. Celem nagrody jest też próba wskazania sposobu, który może przyczynić się do poprawy jakości życia w środowisku miejskim .

Przede wszystkim chcemy uznania twórczego rozwoju nowych obszarach miejskich o wysokiej jakości architektonicznej - czytamy w pokonkursowym oświadczeniu Jury.

Do nagrody nominowane zostały realizowane projekty, które oprócz dobrej architektury są przykładem wykorzystania nowych, innowacyjnych koncepcji. Główna nagroda Urban Intervention Award Building 2013 w kategorii "Built" została przyznana dla: Lecture Hall for the Universite de Liege, Liege (Belgia). Inni nominowani w kategorii "Built" (finaliści): Dom Kereta / Keret House, Warszawa (Polska), Offene Metallwerkstatt Dynamo, Zurych (Szwajcaria), Parasol, Sewilia (Hiszpania)

Skomentuj:

Dom Kereta z Warszawy finalistą prestiżowego konkursu w Berlinie