Komenda marzeń! Policja z nowymi komisariatami [WYNIKI KONKURSU]

Architekci z RWSL zwyciężyli w międzynarodowym konkursie studialnym na opracowanie modelu funkcjonalno-przestrzennego komend i komisariatów Policji. - Budynek pretenduje do miana komendy marzeń - argumentował wybór, przewodniczący sądu konkursowego

W marcu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło konkurs na projekt modelu komendy i komisariatu policji. Ujednolicenie ma pozytywnie wpłynąć na efekty pracy policjantów oraz zlikwidować chaos informacyjny, z którym często panuje w części recepcyjnej i z którym musi się zmierzyć każdy odwiedzający komendę.

Chcemy, by wszystkie komendy w Polsce były tak samo oznakowane, a ich pomieszczenia recepcyjne wyglądały według jednego wzoru - mówiła wtedy BRYLE Joanna Faryna-Wielowieyska z MSW.

Do konkursu wpłynęły 23 prace, które zostały utajnione po to, aby zapewnić obiektywną ocenę ekspertów. Przewodniczącym Sądu Konkursowego był arch. Dariusz Śmiechowski. Eksperci analizowali przesłane prace zwracając szczególną uwagę na: walory architektoniczne, funkcjonalność i walory estetyczne rozwiązań, zgodność z założeniami konkursu, możliwość wykorzystania rozwiązań modelowych oraz efektywność ekonomiczną i energetyczną obiektu.

Ostatecznie przyznano Nagrodę oraz dwa Wyróżnienia honorowe. Nagrodę pieniężną w wysokości 55 tys. zł otrzymała praca oznaczona numerem 005, a Wyróżnienia honorowe przyznano pracom: 002 oraz 003. Autorami zwycięskiego projektu są architekci z łódzkiego biura Rydzyński / Wasiak / Stańczak / Lebelt.

W swoim uzasadnieniu Sąd Konkursowy argumentował wybór najlepszej pracy, podkreślając, że pierwsze miejsce należy się za:

"Przedstawienie koncepcji spójnej, klarownej, umiarkowanej w środkach a jednocześnie atrakcyjnej. Proponowany modelowy wizerunek budynku Policji stanowi obietnicę zmiany jakościowej. Reprezentuje wysoką jakość architektury będąc w zgodzie z postulatami wynikającymi z badań społecznych. Symbolizuje solidność, a jednocześnie współczesną elegancję. Może być łatwo identyfikowany z jednostką policyjną. Obrazuje właściwe proporcje „otwarcie-zamknięcie” oraz harmonię „wnętrze - zewnętrze”.

Konkurs studialny na opracowanie modelu funkcjonalno-przestrzennego komendy i komisariatu Policjimateriały prasowe

Pomysł na łatwy w realizacji zwarty budynek z wewnętrznym atrium, uzasadniony względami urbanistycznymi, ekonomicznymi i ergonomicznymi, pozwala zarówno na współtworzenie przestrzeni publicznej jak uzyskanie wartościowej półotwartej zielonej przestrzeni wewnętrznej. Architektura charakteryzuje się niebanalną estetyką zbudowaną w sposób świadomy z gry elementów pełnych i dających poczucie otwartości przeszkleń częściowo przesłoniętych perforowanymi elementami metalowymi (zamiast krat). W opracowaniu zwraca uwagę dbałość o elementy takie jak ogrodzenie, oświetlenie, ławki, parking rowerowy przed wejściem oraz dekoracyjny a jednocześnie symbolizujący siłę mur z napisem Policja. Proponowane elementy są możliwe do stosowania również w obiektach istniejących.

W strefie wejściowej, przedstawionej w sposób właściwy za pomocą wizualizacji, konieczne jest doprecyzowanie aspektów funkcjonalnych, co jest możliwe prostymi środkami (umiejscowienie recepcji i dyżurki, siedziska z oparciami). Należy także rozważyć sposoby ograniczenia, w razie potrzeby, transparentności przeszkleń a także dostępność całości budynku dla osób niepełnosprawnych (np. umieszczenie windy).

Wizualnie, estetycznie budynek pretenduje do miana komendy marzeń, wyraz ten został jednak osiągnięty dość wyrafinowanymi środkami. Należy rozważyć w nowobudowanych obiektach możliwość wykorzystywania ekonomicznych, zamiennych materiałów elewacyjnych.

Sąd Konkursowy zaleca wykonanie w ramach opracowania uzupełniającego, przygotowanego we współpracy z autorami 'dentyfikacji graficznej', spójnego dla obu prac planu strefy wejściowej wraz z dopracowanym zestawem elementów standardowych. Opis wymaga poszerzenia, doprecyzowania oraz korekty stylistycznej i językowej, tak by mógł być szeroko wykorzystywany w ramach prowadzonego Programu standaryzacji komend i komisariatów Policji."

Komendy będą oznaczone nowym znakiem graficznym policji, który niedawno został wyłoniony w konkursie. W sumie w budżecie centralnym na standaryzację komend przewidziano 330 mln zł. Proces standaryzacji komend i komisariatów policji będzie realizowany w ciągu najbliższych trzech lat

WIZUALIZACJE>>

Więcej szczegółów na stronie www.mojakomenda.pl

Więcej o:
Komentarze (13)
Komenda marzeń! Policja z nowymi komisariatami [WYNIKI KONKURSU]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: tb

  Oceniono 15 razy 11

  taaa,juz to widze jak sie zaczna ciecia kosztow - to nadwieszenie ze skyfremaami leci pierwsze, dwa - ten ogórd, ala zumthor z londynie - nikt nie zgodzi się na taką stratę powierzchni, nie ma szans - no ale wizualizacje bardzo ładne. trzeba przyznać

 • Gość: glina

  Oceniono 12 razy 8

  Poki co biedni policjanci nie.maja dlugopisow czy papieru do drukarek,jesli takie w ogole.sa :-(

 • Gość: une.21

  Oceniono 6 razy 4

  Bardzo udany i przemyślany projekt. Wcale nie ma straty powierzchni wewnątrz obiektu, wręcz przeciwnie! I nawet wykonany w wersji oszczędnościowej będzie dobrze wyglądał. Układ pomieszczeń bardzo mi przypomina projekt szkół lata 70-te - były fantastycznie funkcjonalne. A ponieważ policja ma dość swoich terenów, nie sądzę aby rezygnowała z dziedzińca który doświetla pomieszczenia. To nie deweloper.
  Nareszcie porządny, bez ozdobników projekt. Gratulacje.

 • Gość: Witruwiusz

  Oceniono 4 razy 2

  Lidle i komisariaty już zestandaryzowane, czekam na ujednolicenie ratuszy, szpitali, szkół i całej reszty. Szkoda tylko że nie zdobyto się na ambitniejszy pomysł ujednolicenia architektury na terenie całej Europy a nie tylko Polski.

 • pan-book

  Oceniono 1 raz 1

  Projekty śliczne, ale duże przeszklone powierzchnie to znaczne koszty ogrzewania/klimatyzowania. Pomyślał ktoś o tym?

 • Gość: jatu

  Oceniono 3 razy 1

  życzę powodzenia! krok po kroku a kiedyś może nasz kraj będzie ładny :)

 • Gość: matt

  Oceniono 3 razy -1

  szalu nie ma !, a jak by jakas komenda miala by pomys zrobienia czegos innego ,czegos bardzej uzytecznego dla niej to czy mogli by to zrobic?

 • Gość: ddddd

  Oceniono 16 razy -14

  ręce opadają. nie dość, że utrzymywane psy są z naszych podatków to jedyne co robią to zajmują się wyłudzaniem od ludzi pieniędzy. to teraz jeszcze będziemy im fundować nowy budy? ręce opadają............

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX