Służewski Dom Kultury faworytem tygodnika POLITYKA

Złożone z ekspertów jury wybrało najlepszy budynek ubiegłego roku. Internauci również mogli głosować, ich wybór padł na inny warszawski budynek...

Nagrodzony obiekt to projekt połączonych sił dwóch pracowni: WWAA oraz 137kilo. Jury doceniło budynek za stosunkowo niewielki koszt budowy (16 mln zł) oraz jego społeczny kontekst. Obiekt stanął pośród mieszkalnych bloków pokazując w ten sposób, że powstał przede wszystkim dla okolicznych mieszkańców.

Rozrzucone budynki Służewskiego Domu Kultury swym wyglądem nawiązują do chłopskiego gospodarstwa. W ramach inwestycji powstał też warzywniak i zagroda dla zwierząt, które nawiązują do dawnej funkcji tego terenu. Ta część warszawy jeszcze kilkadziesiąt lat temu była wiejską enklawą. Dom kultury szerzej przedstawiliśmy TUTAJ.

POLITYKA zapytała także internautów o ich ulubiony budynek 2013 r. W tym roku po raz pierwszy ich wybór nie pokrył się z opinią jury. Internauci za najlepszą inwestycję minionego roku uznali Muzeum Historii Żydów Polskich. Za jego projekt odpowiada fiński architekt Rainer Mahlamäki oraz warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates. Jury chwaliło obiekt za "symbolikę i wpisanie się w mieszkaniowe otoczenie, za niezwykłe połączenie skromności na zewnątrz z dekonstruktywistycznym rozmachem wnętrz". Czytaj więcej o muzeum TUTAJ.

Z początkiem roku oba budynki startowały w naszym plebiscycie BRYŁA ROKU 2013. Służewski Dom Kultury zajął w nim ósme miejsce, a Muzeum Historii Żydów Polskich - siódme.

Więcej o:
Komentarze (4)
Służewski Dom Kultury faworytem tygodnika POLITYKA
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • maguniaklikunia

  Oceniono 2 razy 0

  Jury doceniło budynek za stosunkowo niewielki koszt budowy (16 mln zł)

  Zaiste tanio jak za taki drewniany nazwijmy to budynek.
  A Muzeum Historii Żydów Polskich - no cóż ciekawe ile będzie kosztowało ogrzewanie i oświetlenie tej budowli i kto za to zapłaci bo jak znam życie to Żydzi nie.

 • Gość: Quki

  0

  KO zdecydowanie

 • Gość: luki

  Oceniono 2 razy -2

  ok

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX