Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Służewski Dom Kultury. Wiejskie chatki pośród bloków

red

Architekci udowodnili, że współczesne domy kultury nie muszą być nudne. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Służewski Dom Kultury
Służewski Dom Kultury
fot. Juliusz Sokołowski

Początki budynku sięgają 2008 r., kiedy to odbył się konkurs na projekt Służewskiego Domu Kultury. Zwyciężyły wtedy pracownie WWAA oraz 137 Kilo Architekci. Kluczem do sukcesu okazał się nowoczesny projekt, który pamięta o przeszłości tego miejsca (stąd w drewnianych domkach znalazł się wybieg dla zwierząt, warzywniak i kompostownik).

Służewski Dom Kultury przypomina skupisko wolnostojących, rozrzuconych w przestrzeni drewnianych chatek. Podczas prac projektowych architekci musieli uwzględnić kilka ograniczeń. Najtrudniejszym wydawała się być biegnąca przez środek działki ogromna rura - kolektor ściekowy między Ursynowem Północnym a Mokotowem. Przełożenie rury byłoby zbyt kosztowne. Architekci początkowo nie chcieli by rura "dyktowała" im jak mają projektować, lecz później udało się ją zaadoptować, stawiając nad nią... amfiteatr. Na wypadek jakiejś awarii, konstrukcję amfiteatru obmyślano tak, by można ją było szybko i łatwo zdemontować.

Służewski Dom Kulturyfot. Juliusz Sokołowski

Służewski Dom Kultury ma rozbudowane podziemia. Znalazły się w nich pomieszczenia do prowadzenia edukacyjnych zajęć. Będą w nich organizowane zajęcia plastyczne i warsztaty ceramiczne. Na powierzchni w domkach znajdzie się między innymi klub literacki. Ma on być miejscem organizowania spotkań z pisarzami i aktorami. W jednej z chatek mieścić się będzie administracja instytucji.

Budynki Służewskiego Domu Kultury pokryto deskami z modrzewia syberyjskiego, jednak dużą część fasady stanowi szkło. Ma ono zapewniać optymalny dopływ światła do wnętrz, co ma duże znaczenie w przypadku np. pomieszczenia plastycznego.

Skomentuj:

Służewski Dom Kultury. Wiejskie chatki pośród bloków