Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Europeum - galeria sztuki w zabytkowym spichlerzu

red

Muzeum Narodowe w Krakowie zyskało nową siedzibę. Placówka zajęła przestrzeń zabytkowego budynku starego spichlerza przy placu Sikorskiego. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie to jedyny w Polsce obiekt, który poświęcony jest polskim zbiorom sztuki europejskiej. Budynek spichlerza pochodzi z XVII wieku. Przez kilkaset lat był wielokrotnie przebudowywany. W 1969 r. urządzono w nim nawet magazyn mebli. Dopiero w 2008 r. rozpoczął się jego gruntowny remont, który trwał pięć lat.

Projekt rewitalizacji budynku opracowała firma: Pracownie Konserwacji Zabytków ARKONA. W zespole projektantów znalazły się: architektka Jolanta Wodyńska oraz architektka Magdalena Macieszek, która odpowiada też za aranżację wnętrz Europeum.

W ramach remontu gruntownie odnowiono ceglaną elewację, wymieniono dach i posadzki. W środku powstał sklepik i kawiarnia. Zagospodarowano też teren wokół budynku. Usunięto stare baraki, położono nową nawierzchnię, a w podwórku utworzono lapidarium, które zawiera kilkaset detali architektonicznych zebranych z dawnych budynków Krakowa. Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej stał się centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce.

Zwiedzającym udostępniono trzy sale na dwóch kondygnacjach. Wśród dzieł, które można tam zobaczyć są między innymi: "Ukrzyżowanie" Paola Veneziano, "Adoracja dzieciątka" Lorenza Lotto, "Kazanie św. Jana Chrzciciela" Pietera Brueghela młodszego, rzeźby "Merkury przed zabójstwem Argusa" Bertela Thorvaldsena i "Pocałunek" Gustava Adolfa Vigelanda.

Oprócz prezentacji obrazów w obiekcie organizowane będą liczne imprezy, koncerty i wykłady. Jest szansa, że remont spichlerza przyczyni się do odnowy samego placu Sikorskiego, który dziś uważany jest za jedno z najbardziej zaniedbanych przestrzeni Krakowa.

Skomentuj:

Europeum - galeria sztuki w zabytkowym spichlerzu