Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bydgoska kamienica po remoncie

red, bydgoszcz.gazeta.pl

Spod kurzu i brudu wyłoniło się piękno secesyjnej kamienicy. Na razie odnowiono tylko jedną część elewacji, na remont kolejnej mieszkańcy będą musieli poczekać

Początki Placu Wolności w Bydgoszczy sięgają XIX wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym przestrzeń ta uchodziła za najpiękniejszy i najbardziej zadbany zakątek miasta. Spora część zabudowy z tamtego okresu przetrwała do dziś. Jedną z ładniejszych kamienic jest stojąca na rogu pl. Wolności i ul. Gdańskiej.

Budynek zaprojektował bydgoski budowniczy Józef Święcicki. Budowa kamienicy trwała dwa lata i zakończyła się w 1898 r. Święcicki nadał jej wielkomiejski, komercyjny klimat. Niedawno obiekt odnowiono. Jednak kiedy zdjęto rusztowania okazało się, że prace remontowe ograniczyły się tylko do połowy kamienicy.

Odnawianie połowy elewacji rozpoczęło się we wrześniu tego roku. Robotnicy musieli zmierzyć się z ciężkim zadaniem, ponieważ na elewacji kamienicy jest wiele zdobień.

03.12.2013 Bydgoszcz . Elewacja kamienica na placu Wolnosci . Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta

Na remont drugiej połowy budynku mieszkańcy Bydgoszczy będą musieli jeszcze poczekać. Całkowity koszt renowacji szacowany jest na 278 tys. zł. jednak właściciel budynku uzyskał 111 tys. zł od miejskiego ratusza. Właśnie ta kwota wystarczyła jedynie na częściowy remont.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bydgoska kamienica po remoncie