Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W pawilonie nad Wisłą rusza kawiarnia "Plażowa". Jest wodoodporna!

red

Drewniany pawilon nad Wisłą był przez wielu krytykowany jako najdroższa toaleta w Polsce. Obiekt warty ponad 4 miliony złotych powstał w pobliżu Stadionu Narodowego i mieści toalety, prysznice oraz przebieralnie. Dziś już wiadomo, że jego funkcja będzie o wiele szersza. Od 30 maja startuje w nim kawiarnia "Plażowa", która ma zachęcić warszawiaków do częstego korzystania z miejskiej plaży.

Projekt pawilonu wybrano w zorganizowanym przez stołecznych urzędników konkursie. Zaprojektowały go Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska i Aleksandra Krzywańska, wówczas studentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

09.03.2011 WARSZAWA , OD LEWEJ KATARZYNA SZPICMACHER , MAJA MATUSZEWSKA , ALEKSANDRA KRZYWANSKA W MIEJSCU PLANOWANEJ INWESTYCJI - PAWILONU Z KNAJPA , WYPOZYCZALNIA LEZAKOW .  FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETAFot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta - autorki projektu pawilonu

Obiekt składa się z dwóch części, które osadzone zostały na żelbetowych palach. Drewniane skrzydła pawilonu połączone są rampami i schodami. Na dachu pawilonu urządzono widokowy taras. Koszt budowy pawilonu to 4,2 mln zł.

Niedawno wyłoniono najemcę budynku. Wygrała go firma 1500 m2, która prowadzi na Powiślu klub o tej samej nazwie. W środku działać będzie kawiarnia "Plażowa". Najemca zapowiedział, że latem przy obiekcie działać będzie plenerowe kino i teatr. Powstanie też mały basen dla dzieci, punkt naprawy rowerów, wypożyczalnia sprzętu plażowego i nart biegowych.

Pawilon będzie miejscem organizowania warsztatów, wystaw, zajęć sportowych oraz spotkań poświęconych urbanistyce, architekturze, ekologii i historii Warszawy. Miejsce ma być przyjazne rodzinom i działać cały rok. Będzie wypożyczalnia gier planszowych, książek i kącik zabaw.

Z ostatniej chwili: Z powodu podwyższonego stanu wody w Wiśle, pawilon omywają rzeczne fale, jednak nowi najemcy zupełnie nie robią z tego problemu:

- Radzimy sobie z sytuacją, woda nam nie straszna. Taki scenariusz jest wpisany w obiekt, dlatego jego konstrukcja unosi się na palach, a schody prowadzące na plażę są mobilne - możemy je podnosić właśnie w takich sytuacjach, gdy poziom wody w Wiśle znacznie się podniesie - powiedział nam Igor Konefał, menedżer kreatywny kawiarni "Plażowa". - Nie spodziewaliśmy się jednak, że to nastąpi akurat w momencie, kiedy się otwieramy. To dla nas możliwość sprawdzenia się w trudnych warunkach. Otwarcie odbędzie się zgodnie z planem i wszystkich gorąco zapraszamy - dodaje.

    Więcej o:

Skomentuj:

W pawilonie nad Wisłą rusza kawiarnia "Plażowa". Jest wodoodporna!