Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Futurystyczna fontanna na placu we Wrocławiu [WYNIKI KONKURSU]

red, wroclaw.gazeta.pl

Władze Wrocławia ogłosiły konkurs na fontannę, która ma ma być uzupełnieniem odnowionego właśnie Placu Nowy Targ. Zwycięska praca stanie w miejscu, w którym przed laty stał wodotrysk z Neptunem. Był on symbolem związku Wrocławia z Hanzą i udziałem tego miasta w morskim handlu.

W konkursie na nową fontannę wygrał projekt Matyldy Ariadny Nowak. Fontanna zaproponowana przez Nowak znacznie różni się od swojej poprzedniczki. W regulaminie konkursu zapisano, że projekt fontanny musi swym wyglądem dostosować się do modernistycznej architektury placu.

W konkursie najwięcej punktów przyznawano za "walory artystyczne formy przestrzennej z uwzględnieniem ruchu wody i światła" (50 proc. punktów), "odniesienie projektowanej formy przestrzennej do charakteru architektury placu" (30 proc. punktów) i "aspekt ekonomiczny rozwiązania" (20 proc. punktów).

Organizatorzy otrzymali 44 projekty. Tylko kilka z nich nawiązywało do postaci Neptuna. Jury konkursowe nie było zachwycone przesłanymi projektami:

- Jestem rozczarowany poziomem. Także dlatego, iż miałem nadzieję, że pojawi się, jeśli nie wybitne, to choćby znaczące dzieło, które rozweseli ten smętny plac. Brakowało w tym konkursie wstępnego etapu, dyskusji o historii tego miejsca. Przecież to jeden z trzech najważniejszych placów Wrocławia! Ostatnie tak cenne miejsce w mieście, które urządzamy. Żałuję, że rezygnujemy z nawiązania do Neptuna - ubolewał Piotr Wieczorek, szef wrocławskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.

Głos zabrał też przewodniczący komisji konkursowej, prof. Józef Murzyn, dziekan wydziału rzeźby krakowskiej ASP, który tak ocenił poziom konkursu:

- Dolny poziom stanów średnich. Trudno się jednak dziwić. Na przygotowanie projektu wyznaczono krótki czas, zdecydowano, że konkurs będzie jednoetapowy i otwarty, a nagrody nie są zbyt wysokie [20 tys. za I miejsce, 10 tys. i 6 tys. za następne - red.]. Dlatego znani artyści nie decydowali się na udział i wystartowała głównie młodzież - tłumaczył prof. Murzyn.

II miejsce przyznano architektom z pracowni Plum Boom, który chcieli na placu postawić duży, sześcienny kod QR, a III nagrodę dostał Marek Cieślik z Kamiennej Góry.

Budowa fontanny ma zakończyć się w 2015 r., koszt całej inwestycji to 300 tys. zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Futurystyczna fontanna na placu we Wrocławiu [WYNIKI KONKURSU]