Fontanna w Poznaniu. "Jak we wnętrzu wodospadu"
Niektórzy dostrzegają w niej inspirację budowlami Santiago Calatravy, inni żagiel wypełniony wiatrem lub ściankę wspinaczkową


Fontanna Wolności powstała na największym placu w centrum Poznania. Założeniem projektu autorstwa Agnieszki Stochaj i rzeźbiarza Rafała Nowaka było skonstruowanie fontanny "otwartej". Wysokie na 9 metrów skrzydła wykonane są z małych, ręcznie formowanych szklanych elementów i przypominają żagle, pod którymi znajduje się drewniana kładka dla spacerujących. Mieszkańcy mogą przejść pod skrzydłami po których spływa woda - mają poczuć się jak we wnętrzu wodospadu.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
W otaczająca fontannę 21 metrowej żelbetowej cembrowinie umieszczono ledowe lampy emitujące nocą kolorowe światło. Cała konstrukcja jest dość ciężka, waży 700 ton. Wykonawca musiał zamontować specjalne podziemne rusztowanie, które odciążyło płytę placu, pod którym znajduje się podziemny parking. Niestety nawet nowy wodotrysk stał się ofiarą kryzysu w miejskich finansach. Działa bowiem tylko w ciągu dnia. Nocą zamienia się w uśpioną rzeźbę.
ZOBACZ TAKŻE:
Fontanna di Trevi rozpada się na kawałki
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Piramidy w Gizie - fascynujące budowle starożytnego Egiptu
Wielki Mur Chiński - jedna z najsłynniejszych budowlli Chin
Dom na 6 m2. Zosia i Kuba zamieszkali w vanie i ruszyli w świat. Poznajcie Foxes in Eden
Historia drapaczy chmur, czyli opowieść o wyścigu do nieba
Futuro House - latające spodki z Finlandii
Vele di Scampia w Neapolu - wyburzane osiedle z lat 60. było symbolem Camorry
Architektoniczny Tetris - animacja Siergieja Heina z blokowiskiem w roli głównej