Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fontanna w Poznaniu. "Jak we wnętrzu wodospadu"

red

Niektórzy dostrzegają w niej inspirację budowlami Santiago Calatravy, inni żagiel wypełniony wiatrem lub ściankę wspinaczkową

Fontanna Wolności powstała na największym placu w centrum Poznania. Założeniem projektu autorstwa Agnieszki Stochaj i rzeźbiarza Rafała Nowaka było skonstruowanie fontanny "otwartej". Wysokie na 9 metrów skrzydła wykonane są z małych, ręcznie formowanych szklanych elementów i przypominają żagle, pod którymi znajduje się drewniana kładka dla spacerujących. Mieszkańcy mogą przejść pod skrzydłami po których spływa woda - mają poczuć się jak we wnętrzu wodospadu.

W otaczająca fontannę 21 metrowej żelbetowej cembrowinie umieszczono ledowe lampy emitujące nocą kolorowe światło. Cała konstrukcja jest dość ciężka, waży 700 ton. Wykonawca musiał zamontować specjalne podziemne rusztowanie, które odciążyło płytę placu, pod którym znajduje się podziemny parking. Niestety nawet nowy wodotrysk stał się ofiarą kryzysu w miejskich finansach. Działa bowiem tylko w ciągu dnia. Nocą zamienia się w uśpioną rzeźbę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Fontanna w Poznaniu. "Jak we wnętrzu wodospadu"