Flagowy kurort PRL-u odzyska blask

Kozubnik to dziś jedna wielka ruina. W ciągu 2 lat ma tu powstać polskie Davos.
Kozubnik Kozubnik related

Ośrodek w Kozubniku do rewitalizacji

Malowniczo położony Kozubnik w latach 70. był największym ośrodkiem wypoczynkowym w Beskidach. Przypominał wtedy małe miasteczko. Na 7,5 ha powstał tu kompleks 11 hoteli zbudowanych ze szkła i aluminium.

Jednocześnie mogło tu wypoczywać 500 osób. Goście korzystali z krytych basenów, kortów, saun, wyciągu narciarskiego, trzech restauracji, stołówki i pięciu barów. Ośrodek posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania wyposażony w dwa czołgowe silniki.

Ośrodek w czasach świetności

Choć kompleks powstał z myślą o hutnikach, to wypoczywali tu przede wszystkim partyjni notable, m.in. syn Leonida Breżniewa.

Ośrodek w czasach świetności.

Zrujnowany ośrodek w Kozubniku. Zrujnowany ośrodek w Kozubniku. www.wikipedia.pl

Kozubnik - opuszczony kurort turystyczny z czasów PRL-u [FILM]

Wraz ze zmianą ustroju elitarny kompleks wypoczynkowy stracił na znaczeniu i popadł w ruinę. W latach 90. opustoszałymi budynkami zajęli się szabrownicy. Dziś dawny ośrodek jest zniszczony, po domach wypoczynkowych zostały szkielety, hale po basenach i restauracjach są zrujnowane:

Kozubnik w Porąbce jak polskie Davos

Niedawno pojawiła się szansa, że Kozubnik znów ożyje. Warszawska spółka deweloperska Sawa Apartments, chce przemienić to miejsce w "polskie Davos". Firma planuje rewitalizację istniejących i budowę nowych obiektów, dzięki czemu Kozubnik na nowo powita turystów.

Kozubnik

w Kozubniku ma powstać 250 mieszkań typu condohotel, centrum rozrywki dla 400 osób z dyskoteką i klubem nocnym oraz sześciokondygnacyjny parking naziemny z 288 miejscami postojowymi.

Rewitalizacja dawnych budynków

W pierwszym etapie zostaną przebudowane istniejące budynki Kiczora i Daglezja. W pierwszym powstanie 57 apartamentów typu condohotel, w drugim - 36. Koncepcja przewiduje też budowę hotelu (170-200 pokoi) wraz z aquaparkiem, spa i restauracją na 400-600 osób.

Jak wyjaśniają w spółce, condohotele to apartamenty należące do osób indywidualnych, zarządzane przez profesjonalnych operatorów sieciowych, które następnie są wynajmowane gościom. Oznacza to, że taki apartament jest własnością nabywcy, który czerpie zyski z wynajmu. Condohotele budowane są przede wszystkim w miejscowościach wypoczynkowych, takich jak Kołobrzeg, Świnoujście, Ostróda czy Zakopane.

Rewitalizacja Budynku Kiczora - typ condohotel

Rewitalizacja budynku Kiczora

Budynek Limba - typ condohotel Budynek Limba - typ condohotel Fot. Sawa Apartaments

Ośrodek w Kozubniku po rewitalizacji

Dom wypoczynkowy Limba

Kozubnik

Parking wielopoziomowy

Ośrodek w Kozubniku po rewitalizacji

Wnętrza condohoteli będą nowoczesne i bogato wyposażone

Kozubnik

Kozubnik

Więcej o:
Komentarze (20)
Flagowy kurort PRL-u odzyska blask
Zaloguj się
 • Gość: wert

  Oceniono 17 razy 15

  fajne miejsce dużo dobrej architektury tam było

 • Gość: grfrfggf

  Oceniono 9 razy 9

  bardzo proszę o rewitalizację tego miejsca! jest przepiękne niesamowite. Napewno przyciągnie tysiące turystów.

 • polujacy-na-jeleni

  Oceniono 7 razy 7

  Komuno wroc.

 • Gość: papaj

  Oceniono 4 razy 4

  Ostano byłem , równają wszystko z ziemią to ostatnia szansa żeby kozubnik ożył na nowo

 • zenon t

  Oceniono 3 razy 3

  kiedys bylo mniej zlodziejstwa wyzyskiwaczy i debilnych cwaniaczkow. bodowali na " zastaw sie a postaw sie" ale kutwa bylo!!!!! nie mowie ze bylo idealnie bo tak w zadnym ustroju nie bedzie .... ale zachodnie pannstwa jak dzis robią to samo tylko w troszke inny sposób. a wszystkie dyrektywy "uni europejskiej" to nie taki mały dyktat i proba wprowadzenia ko..... pozdrawiam ciepło

 • Gość: Duddie

  Oceniono 5 razy 3

  Bzdura, Breżniew nie miał syna :). Tylko córkę Galinę.

 • Gość: greg

  Oceniono 3 razy 3

  Przerażające! To wyglada jak Czarnobyl

 • Gość: mk

  Oceniono 5 razy 3

  Narzekają ci którzy nie mieli nigdy do czynienia z projektowaniem, inwestorami i urzędnikami. Jak dla mnie to z niczego powstało coś, czy mogło być lepiej? zawsze może być:) ważne że jest dobrze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX