BRYŁA ROKU 2013 stoi w Łodzi [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Wybraliście najpiękniejszy polski budynek 2013 roku. W plebiscycie na Bryłę Roku oddaliście w sumie ponad 22 tys. głosów. Dziękujemy! Bezkonkurencyjna okazała się przywrócona do życia Elektrociepłownia EC1 w Łodzi. Zobaczcie jakie budynki znalazły się w czołówce
EC1 Wschód BRYŁĄ ROKU 2013 EC1 Wschód BRYŁĄ ROKU 2013 Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Łódź: Rewitalizacja Elektrociepłowni EC1, proj. Home of Houses, 8313 głosów

Elektrownia kultury!

EC1 Wschód

Łódź, ul. Targowa 1/3

BRYŁĄ ROKU 2013 została Elektrociepłownia EC1 w Łodzi. Na tę rewitalizację swój głos oddało 8313 osób (38% głosujących). Rewitalizacja łódzkiego zabytku ery industrializacji to pozytywny akcent i nadzieja na dalsze zmiany w centrum Łodzi. Elektrociepłownia powstała w 1907 r. i funkcjonowała do 2005 r. Szczęśliwie miasto zadecydowało, aby obiekt przekształcić w ośrodek kultury. Wiele obiektów poprzemysłowych w Polsce nie ma tyle szczęścia i kończy jako gruz na przemiał. Budynek elektrociepłowni EC1 zaadaptowano na nowoczesny obiekt edukacyjno-kulturalny, który będzie służył wszystkim mieszkańcom. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Home of Houses.

Najbardziej charakterystycznym elementem północnej strony elektrociepłowni są cylindryczne, szklane konstrukcje. Architekci połączyli je z ceglaną elewacją. W środku budynek gruntownie zmodernizowano, zachowując przy tym jak najwięcej oryginalnych elementów i detali. W budynku powstał tzw. Teatr Dźwięku oraz pomieszczenia do prowadzenia warsztatów, pokoje gościnne, biblioteka, planetarium, galeria, Centrum Sztuki Filmowej oraz Centrum Nauki i Techniki. Turystyczną atrakcją ma być wysoki na 70 metrów komin zaadaptowany na wieżę widokową. Inwestycja pochłonęła 274 miliony złotych.

26.08.2013 Lodz . Rewitalizacja zabytkowej elektrowni EC1 . Nowe Centrum Lodzi . Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: ARCHITEKTURAFot. Tomasz StaÄczak / Agencja Gazeta

26.08.2013 Lodz . Rewitalizacja zabytkowej elektrowni EC1 . Nowe Centrum Lodzi . Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: ARCHITEKTURAFot. Tomasz StaÄczak / Agencja Gazeta

26.08.2013 Lodz . Rewitalizacja zabytkowej elektrowni EC1 . Nowe Centrum Lodzi . Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: ARCHITEKTURAFot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

ICHOT Brama Poznania ICHOT Brama Poznania fot. Ad Artis Architects

Poznań: Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego "Brama Poznania", proj. Ad Artis Architects, 2507 głosów

Betonowy kubik

ICHOT "Brama Poznania"

Poznań, Ostrów Tumski

Drugie miejsce w naszym plebiscycie zdobyło Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego "Brama Poznania". Instytucja powstała by przypominać o początkach polskiej państwowości. Projekt budynku opracowało krakowskie biuro Ad Artis Architects.

Minimalistyczny obiekt wyrósł w miejscu szczególnym - na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, tuż przy katedrze, w której spoczywają pierwsi władcy Polski - Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Nowoczesna, betonowa bryła ma kontrastować z pobliskimi, zabytkowymi budynkami. Muzeum w środkowej części ma sporej wielkości szczelinę. Ta część kadruje widok na pobliską katedrę. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów obiektu jest specjalna, podświetlana kładka, która łączy kostkę z ceglaną Śluzą Katedralną. Ten drugi budynek został gruntownie odnowiony i zaadaptowany na nowoczesną przestrzeń wystawienniczą. Dla zwiedzających budynek zostanie otwarty jeszcze wiosną tego roku. W środku będzie można zobaczyć nowoczesne, interaktywne eksponaty.

Powstanie Muzeum jest o tyle istotne, że może zapoczątkować wykorzystanie rzeki w Poznaniu. Przed budynkiem utwardzono nabrzeże. Utworzony w ten sposób plac daje szansę organizowania tutaj plenerowych wydarzeń. Powstanie obiektu może też być impulsem dla rozwoju zaniedbanej do dziś Śródki - części Poznania, która bezpośrednio sąsiaduje z nowym budynkiem.

ICHOT Brama Poznaniafot. Ad Artis Architects

ICHOT Brama Poznaniafot. Ad Artis Architects

ICHOT Brama Poznaniafot. Ad Artis Architects

więcej o budynku znajdziecie TUTAJ>>

Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. w Bełchatowie Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. w Bełchatowie fot. Bartłomiej Senkowski

Bełchatów: Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA., proj. FAAB Architektura, 2049 głosów

Elektryzujący biurowiec

Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA,

Bełchatów, ul. Węglowa 5

Ostatnie miejsce na podium zajęła nowa siedziba koncernu PGE w Bełchatowie. Budynek zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni FAAB Architektura. Nowoczesny biurowiec symbolizuje obszar działalności koncernu, dlatego wydobycie węgla zostało tu zaakcentowane za pomocą architektury. Zewnętrzne ściany pokrył rdzawo-czarny łupek. Czarne panele elewacji mają symbolizować przewody przesyłowe, a energię elektryczną wyraża zastosowane szkło.

Wnętrze biurowca zostało mocno rozświetlone. Architekci zaprojektowali liczne szczeliny, którymi naturalne światło dociera do większości wewnętrznych powierzchni. W projekcie nie zapomniano o komforcie pracowników. Mogą oni korzystać z powstałego na parterze budynku tarasu, natomiast na I piętrze utworzono dla nich zielony ogród, który jest podlewany zbieraną deszczówką.

Na początku roku budynek znalazł się w pierwszej piątce najlepszych biurowców świata w plebiscycie organizowanym przez portal internetowy Archdaily. Gratulujemy!

Siedziba PGE w Bełchatowiefot. Bartłomiej Senkowski

Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. w Bełchatowiefot. Bartłomiej Senkowski

Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. w Bełchatowiefot. Bartłomiej Senkowski

więcej o budynku znajdziecie TUTAJ>>

Katowice: Muzeum Śląskie, proj. Riegler Riewe Architekten, 2010 głosów

Muzeum w kopalni

Muzeum Śląskie,

Katowice, teren dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice"

Budowa Muzeum Śląskiego w Katowicach to dla miasta jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Obiekt powstał na terenie zamkniętej kopalni "Katowice", nieopodal Spodka. Jego znaczna część znalazła się pod ziemią, a sam projekt wpisuje się w program rewitalizacji poprzemysłowych terenów Śląska.

Za projektem stoją austriaccy architekci z Riegler Riewe Architekten, którzy starali się wykorzystać możliwie dużo z zastałej już kopalnianej infrastruktury. W swym projekcie uwzględnili rewitalizację budynku dawnej maszynowni oraz magazynu odzieżowego. Zabytkowe budowle zostały zaadaptowane na nowoczesną, wystawienniczą przestrzeń.

Główna część Muzeum znalazła się pod ziemią, tak by nie dominować ponad pozostałościami zabytków. Nad nią powstały charakterystyczne szklane pudełka, które zapewniają dobre doświetlenie wnętrza. Ciekawostką jest wieża szybu "Warszawa", dobudowano do niej windę i klatkę schodową, w ten sposób powstał taras widokowy, z którego zwiedzający będą mogli podziwiać panoramę miasta.

Muzeum Śląskie w Katowicachfot. Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie w Katowicachfot. Muzeum Śląskie

04.12.2013 Katowice . Nowa siedziba Muzeum Slaskiego n a terenie dawnej Kopalnii Katowice . Fot . Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: muzeum slaskie kopalnia katowiceFot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

więcej o budynku znajdziecie TUTAJ>>

Apartamenty w drzewach w Nałęczowie Apartamenty w drzewach w Nałęczowie fot. Piotr Tuora

Nałęczów: Hotel "W drzewach", proj. Piotr Jakubowski, 1892 głosy

Domki jak marzenie!

Hotel "W drzewach",

Nałęczów, ul. Klonowa 2

Tutaj nie było betoniarek, ani ciężkiego sprzętu. Zawieszone na drzewach domki powstały z poszanowaniem przyrody i otoczenia. Ten skromny hotel daje schronienie i pozwala obserwować wspaniałą nałęczowską przyrodę, nie ingerując w krajobraz jak tradycyjne pensjonaty lub hotele.

Urokliwe i pełne zieleni miejsce prowadzi dwójka młodych ludzi - Jakub Fraszka oraz jego żona Małgorzata Fraszka. Pomysł na hotel był prosty - chcieli stworzyć przestrzeń, z której można będzie podziwiać piękno nałęczowskich wąwozów, a przy okazji zatrzymać się na dłużej. W sumie powstały trzy apartamenty w drewnianych domkach. Każdy z nich ma swoją nazwę zaczerpniętą od drzewa przy którym został zbudowany. Chatki nie są duże, ich powierzchnia to niewiele ponad 20 m kw. lecz ich mieszkańcy znajdą w środku wszystko co niezbędne do spokojnego wypoczynku.

Apartamenty w drzewach w Nałęczowiefot. Piotr Tuora

Apartamenty w drzewach w Nałęczowiefot. Piotr Tuora

Apartamenty w drzewach w Nałęczowiefot. Piotr Tuora

więcej o budynku znajdziecie TUTAJ>>

Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku fot. Bogdan Pszonak

Białystok: Aula dydaktyczno-widowiskowa Uniwersytetu w Białymstoku, proj. Arkon Jan Kabac + Meteor Architects, 1672 głosy

Mieszanka studencka

Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku

Białystok, ul. Świerkowa

Nowy budynek Uniwersytetu w Białymstoku zaprojektował zespół architektów: Arkon Jan Kabac + Meteor Architects. Zamierzeniem projektantów było stworzenie nowoczesnego budynku, który dobrze wpisze się w otaczający krajobraz i stworzy przyjazną atmosferę do nauki.

Obiekt ma dwie twarze. Od frontu, rytmiczne podziały elewacji nawiązują do pobliskiego Lasu Zwierzynieckiego. Frontową ścianę pokryto miedzianą blachą - wkrótce kolor brązowy zamieni się w zieloną patynę. Z drugiej strony, budynek wygląda jeszcze skromniej - szara, betonowa cegła ma dobrze korespondować z sąsiednimi budynkami uczelni. W środku najważniejszym elementem jest scena z pełnym wyposażeniem teatralnym i dwie widownie na 300 i 150 miejsc. Do aranżacji wnętrza wykorzystano dźwiękoszczelne ściany, których układ można dowolnie modyfikować. Istnieje możliwość wydzielenia samego pomieszczenia sceny i połączenia z holem wejściowym. W tej konfiguracji scena pełni funkcję przestrzeni wystawienniczej a widownie funkcję sal wykładowych.

Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstokufot. Bogdan Pszonak

Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstokufot. Bogdan Pszonak

Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstokufot. Bogdan Pszonak

więcej o budynku znajdziecie TUTAJ>>

Muzeum Historii Żydów Polskich Muzeum Historii Żydów Polskich fot. Piotr Krajewski/www.a-pk.pl

Warszawa: Muzeum Historii Żydów Polskich, proj. Rainer Mahlamäki, Kuryłowicz & Associates, 1419 głosów

Lewitująca bryła z Finlandii

Muzeum Historii Żydów Polskich,

Warszawa, ul. Anielewicza 6

Warszawa doczekała się architektury światowej klasy. Gmach olśniewa nowatorską konstrukcją ścian wewnętrznych oraz dopracowaniem każdego szczegółu. Nie bez przyczyny doceniły go polskie i zagraniczne pisma branżowe. Za projekt pełnego symboliki budynku odpowiada fiński architekt Rainer Mahlamäki oraz warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.

Muzeum wyróżnia się charakterystyczną bryłą. Ogromna szczelina, w której znajduje się wejście przecina wnętrze obiektu nawiązując w ten sposób do rozstąpienia się Morza Czerwonego. W środku budynek pełen jest krągłości. Stonowane barwy mają stanowić dobre tło dla prezentowanych eksponatów - oprócz wystaw czasowych zostanie urządzona wystawa główna (jej oficjalne otwarcie nastąpi w październiku). Muzeum Historii Żydów Polskich ma być miejscem spotkań. Obok licznych kulturalnych i publicznych wydarzeń organizowane w nim będą seminaria, konferencje, koncerty, spektakle i pokazy filmów. Obiekt kosztował ponad 150 mln zł.

Muzeum Historii Żydów Polskichfot. Piotr Krajewski/www.a-pk.pl

27.09.2012 WARSZAWA , MUZEUM HISTORII ZYDOW POLSKICH . FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETAFot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

więcej o budynku znajdziecie TUTAJ>>

Służewski Dom Kultury Służewski Dom Kultury fot. Juliusz Sokołowski

Warszawa: Służewski Dom Kultury, proj. WWAA, 137 Kilo Architekci, 880 głosów

Wioska na warszawskim blokowisku

Służewski Dom Kultury,

Warszawa, ul. Puławska 255

Stare i nudne domy kultury powoli przechodzą do historii. Służewski Dom Kultury to jedna z najciekawszych warszawskich realizacji ostatnich lat. Powstały budynek stwarza dzieciom i dorosłym wspaniałe miejsce do spotkań z innymi oraz do obcowania z naturą, która jest tu na wyciągnięcie dłoni.

Luźno rozrzucone drewniane chatki stanęły pośród betonowych bloków. Za projektem obiektu stoją dwie pracownie: WWAA oraz 137 Kilo Architekci. Można odnieść wrażenie, że domki zostały rozmieszczone chaotycznie, w rzeczywistości stanowią one część ukrytych pod ziemią pomieszczeń.

W części podziemnej znalazły się pomieszczenia do organizowania zajęć edukacyjnych, plastycznych i warsztatów. Na powierzchni w domkach znajdzie się między innymi klub literacki. Ma on być miejscem organizowania spotkań z pisarzami i aktorami. Powstała też specjalna przestrzeń, w której urządzona zostanie zagroda dla zwierząt gospodarskich.

Budynki Służewskiego Domu Kultury pokryto deskami z modrzewia syberyjskiego, jednak dużą część fasady stanowi szkło, które ma zapewniać dobre nasłonecznienie wnętrz.

Służewski Dom Kulturyfot. Juliusz Sokołowski

Służewski Dom Kulturyfot. Juliusz Sokołowski

Służewski Dom Kultury, Warszawafot. Jakub Certowicz

więcej o budynku znajdziecie TUTAJ>>

Cosmopolitan Cosmopolitan fot. materiały inwestora

Warszawa: Cosmopolitan, proj. Helmut Jahn, 721 głosów

Szklany niebotyk

Wieżowiec Cosmopolitan

Warszawa, Twarda 2/4

Wysoki na 160 metrów Cosmopolitan przez wielu jest określany najładniejszym wieżowcem Warszawy. Minimalistyczny budynek to dzieło amerykańskiego architekta niemieckiego pochodzenia Helmuta Jahna (z autorem rozmawialiśmy w tym wywiadzie).

Budynek składa się z kilku elementów. Głównym jest wysoka wieża - to tam znalazły się mieszkania. Wznosi się ona nad liczącym cztery kondygnacje podium, w którym powstały powierzchnie handlowe, biurowe oraz restauracja. Obiekt oferuje kilkaset mieszkań. Te najbardziej luksusowe powstały na najwyższych kondygnacjach. Ich atutem jest świetny widok na panoramę Warszawy.

Wieżowiec Cosmopolitan w WarszawieFot. Donat Brykczynski / materiały inwestora

Warszawski wieżowiec projektu Helmuta Jahna, Cosmopolitan Twarda 2/4Źródło: materiały inwestora

Europeum w Krakowie Europeum w Krakowie fot. Karol Kowalik

Kraków: Rewitalizacja zabytkowego spichlerza na Europeum, proj. budowlany firma ARKONA, 643 głosy

W starym spichlerzu

Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej,

Kraków, plac Sikorskiego

Europeum to nowa placówka Muzeum Narodowego w Krakowie. Instytucja, zamiast budować nową siedzibę postanowiła gruntownie odnowić zabytkowy spichlerz z XVII wieku. W środku znalazły się największe skarby z kolekcji malarstwa, rzeźby, a nawet architektury. Nowe muzeum wprawdzie zdobyło w naszym plebiscycie ostatnie miejsce, ale wcale to nie oznacza, że znalazło się w zestawieniu przypadkiem.

Remont zabytkowego spichlerza rozpoczął się w 2008 r. i trwał pięć lat. Projekt budowlany opracowała firma: Pracownie Konserwacji Zabytków ARKONA. W zespole projektantów znalazły się: architektka Jolanta Wodyńska oraz architektka Magdalena Maciaszek.

W ramach remontu gruntownie odnowiono ceglaną elewację, wymieniono dach i posadzki. Zagospodarowano też teren wokół budynku. Usunięto stare baraki, położono nową nawierzchnię, a w podwórku utworzono lapidarium, które zawiera kilkaset detali architektonicznych zebranych z dawnych budynków Krakowa. Europeum stało się jedynym w kraju centrum informacji o zbiorach malarstwa zachodnioeuropejskiego w Polsce. Jest szansa, że remont spichlerza przyczyni się do odnowy zaniedbanego placu, przy którym stoi, dzięki czemu mieszkańcy Krakowa mają szansę zyskać atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku.

Europeum w Krakowie

fot. Karol Kowalik

 

12.09.2013 Krakow . Galeria EUROPEUM - Osrodek Kultury Europejskiej w dawnym Spichlerzu przy pl Sikorskiego 6 . Muzeum Narodowe . Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta  fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Więcej o:
Komentarze (242)
BRYŁA ROKU 2013 stoi w Łodzi [WYNIKI GŁOSOWANIA]
Zaloguj się
 • Gość: EmilSrodka

  Oceniono 640 razy 572

  Jestem z Poznania, widziałem EC1 na żywo (niestety nie można było wejść do środka) ale wygląda to nieziemsko, na zdjęciach nie widać połowy budynków, które tam są!!! Łódź jest w ogóle zaskakująca jak na miasto o takiej opini ( sam byłem bardzo sceptyczny). Na pewno zjawię się tam gdy tylko obiekt zostanie otwarty :)

 • Gość: Jacek

  Oceniono 189 razy 171

  Wszystkie propozycje są nie z tej ziemi, ale jeśli mam wybierać, to raczej to łódzkie EC1, bo jest to gigantyczny gmach, symbol rewitalizacji i jednak nie są to same kąty proste. Poza tym liczy się wnętrze, którego żaden fabrykant by się nie powstydził.

 • Gość: Paco

  Oceniono 168 razy 136

  Wyjątkowo dobry rok!

 • ratman3

  Oceniono 280 razy 232

  Elektrociepłownia wygląda cudnie. Kiedy obok powstanie rynek Kobro to Łódź w końcu będzie mieć swoją "starówkę". Turyści będą zachwyceni!

 • Za Tosun

  Oceniono 223 razy 183

  Rewitalizacja Elektrociepłowni EC1, Łódź
  superrrr :)

 • Gość: papalolo

  Oceniono 143 razy 129

  EC1 na żywo jest niezwykła, wyróżnia się, zdecydowanie lepiej wygląda niż na fotkach :) kolejny bardzo mocny punkt na mapie Łodzi.

 • gromi

  Oceniono 155 razy 101

  Muzeum Śląskie - przykład na to jak mniej znaczy więcej. Na terenie byłej kopalni wybudowano muzeum po ziemią. Banalna nieoczywistość.
  Żałuję, że prezentując obiekt nie pokazano zdjęć nocą. Oświetlone zewnętrzne "pudełka" - jak górnicze lampy górników albo białe lampiony na "czarnym" Śląsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX