Muzeum Śląskie Gotowe! Niemal całe pod ziemią

Zakończyła się budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Nowoczesny obiekt projektu Riegler Riewe Architekten ma szansę stać się kolejną ikoną całego regionu. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Budynek zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe Architekten. Obiekt powstał w ścisłym centrum miasta, na terenie dawnej kopalni "Katowice", nieopodal Spodka. Jest on nietypowy, ponieważ znaczna jego część znalazła się pod ziemią, dzięki czemu do minimum ograniczono ingerencję w poprzemysłowy krajobraz.

Projektując siedzibę architekci starali się wykorzystać możliwie dużo z zastałej już kopalnianej infrastruktury, dlatego w swoim projekcie uwzględnili rewitalizację budynku dawnej maszynowni oraz magazynu odzieżowego i przystosowanie ich do nowej, wystawienniczej funkcji. Dodatkowo w dotychczasowej maszynowni szybu "Warszawa" otwarta zostanie kawiarnia i restauracja. Do wieży szybu "Warszawa" dobudowano windę i klatkę schodową dzięki czemu, zwiedzający będą mogli dotrzeć do platformy, z której rozciągać się będzie widok na panoramę miasta.

Podziemny budynek główny skrywa sale wystawowe i zbiory Muzeum, nad nim znalazły się charakterystyczne szklane konstrukcje, które doświetlają wnętrza i w dość neutralny sposób ingerują w krajobraz tej części Katowic. Szklane boksy mają umożliwić podziwianie zbiorów przy dziennym świetle, mimo iż znajdować się one będą na głębokości ponad 13 metrów. Ponadto w gmachu głównym znalazło się miejsce dla pracowni konserwacji tkanin, sali wykładowo-konferencyjnych, czytelni, magazynu zbiorów oraz pracowni plastycznej i fotograficznej.

Nowa siedziba Muzeum Śląskiegoźródło: Muzeum Śląskie

Oprócz wystawy stałej w nowej siedzibie odbywać się będą liczne wystawy czasowe z zakresu archeologii, etnografii, historii, fotografii, sztuki współczesnej i dawnej oraz desingu. Obecnie trwają odbiory techniczne obiektu, przez kilka następnych miesięcy przenoszone zostaną do niego zbiory, natomiast oficjalne otwarcie nastąpi na początku przyszłego roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Więcej o:
Komentarze (27)
Muzeum Śląskie Gotowe! Niemal całe pod ziemią
Zaloguj się
 • Gość: Def of Dawid

  Oceniono 52 razy 28

  OJ. Super to jest. Przywołuje u mnie takie nostalgiczne wspomnienia. O działce dziadka z polami kapusty i szklarniami pełnymi pomidorów, cukinii, ogórków.

 • Gość: wert

  Oceniono 29 razy 15

  może taką ikoną jak Spodek nie będzie ale świetne

 • Gość: iad

  Oceniono 14 razy 6

  Czy nie da się jakoś wytępić tego ludka co wpisuje jakieś dziwne znaki w komentarzach?

 • vonjakob

  Oceniono 7 razy 3

  szkoda tylko ,ze wystawiana bedzie tylko jedyna "sluszna" historia tej ziemi i tych ludzi...
  zal

 • Gość: Litości

  Oceniono 30 razy 2

  Student by za taki projekt góra mierny dostał...

 • Gość: turysta

  Oceniono 3 razy 1

  pisze po raz kolejny bo moj komentarz skasowano ten architekt ktory projektowal te prostokatne szklane pudla musial byc pijany albo pomylil kierunki studiow jakj mozna bylo w centrum miasta tak zeszpecic , z daleka te pudla wygladaja jak szklarnie na pomidory skandal o 1000 razy lepij by wygladaly gdyby byly w ksztalcie piramidy , Katowice maja piekne Rondo z podziemnym tunelem ktore moze pozazdroscic nam cala Europa a tu taki koszmar z tymi pudlami .

 • swoboda_t

  Oceniono 5 razy 1

  Jest ok, ale szkoda, że nie wybrali rewelacyjnego projektu Odille Decq. Ten miał szansę stać się kolejną ikoną Katowic, fenomenalnym landmarkiem przy wjeździe od strony Warszawt, gdy muzeum od RRA jest ciekawe i ładne, ale niewiele ponad to. Moim zdaniem budowane po sąsiedzku nowa siedziba NOSPR i centrum kongresowe są bardziej efektowne. W sumie będzie fajny kawałek miasta i udana rewitalizacja terenu poprzemysłowego, ale jak na obfitujące w świetną architekturę Katowice to pozostaje pewien niedosyt.

 • Gość: StopPseudoArchitektom

  Oceniono 13 razy 1

  Takie tam bezpłciowe szklarenki, kawałek trawnika i jakiś warzywnik. Nic wartego uwagi.

 • Gość: Boro

  Oceniono 2 razy 0

  A w Szczecinie projekt muzeum jest polski i prezentuje się duzo bardziej ciekawie.http://radioszczecin.pl/index.php?idp=1&idx=107447&idf=244591

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX