W Katowicach rusza budowa ceglanej uczelni, będzie ikoną?
Ażurowy budynek może stać się nową ikoną Katowic

Nową siedzibę Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zaprojektowali architekci z pracowni Grupa 5 oraz studio BAAS z Barcelony. Budynek będzie plombą w istniejącej, dość chaotycznej zabudowie, przy ulicy świętego Pawła w centrum Katowic. Inspiracją dla projektu był kształt działki - przestrzeń przypominająca wielką studnię ograniczoną ścianami sąsiadujących kamienic. Stąd pomysł stworzenia zielonego patio otoczonego przeszkleniami, za którymi znajdą się pomieszczenia dydaktyczne.
Elewacja budynku od strony ulicy swym wyglądem nawiązuje do sąsiednich kamienic. Przeszklona bryła niemal w całości została przykryta ażurową kurtyną z czerwonej cegły. Jednym z głównych architektów projektu był zmarły przed trzema tygodniami wspólnik pracowni Grupa 5, Mikołaj Kadłubowski. Tak pisał o planach siedziby WRiTv:
Budynek nowego Wydziału będzie nowoczesnym obiektem, na który prestiżowa, katowicka Uczelnia z pewnością zasługuje. Dzięki wykorzystaniu części materiału z rozbieranego budynku, połączy zabudowę ze współczesną architekturą wysokiej klasy. Zielony dziedziniec oraz przestronne sale wykładowe staną się przyjaznym miejscem pracy studentów filmówki, przyszłych reżyserów, operatorów, producentów, którzy za kilka lat sami odpowiadać będą za kształtowanie gustów estetycznych kolejnych pokoleń - pisał Kadłubowski.
- Więcej o:
![Biurowiec Grzybowska 81. Projekt autorstwa pracowni Grupa 5 Architekci Biurowiec Grzybowska 81. Projekt autorstwa pracowni Grupa 5 Architekci]()
Biurowiec przy Grzybowskiej w Warszawie [GALERIA]
![Biurowiec Infinite Dreams w Gliwicach, proj. Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z pracowni medusagroup Grand Prix konkursu Architektura Roku - biurowiec Infinite Dreams w Gliwicach, proj. Przemo Łukasik i Łukasz Zagała]()
Najlepsze budynki ze Śląska [GALERIA]
![Szkoła w Podkowie Leśnej Szkoła w Podkowie Leśnej]()
Kolorowa szkoła w Podkowie Leśnej
![Proste Kąty w Krakowie. Proj. Kubatura Proste Kąty w Krakowie. Proj. Kubatura]()
Proste Kąty. Najnowszy projekt krakowskiej pracowni Kubatura
![Bulwar Północny we Wrocławiu Bulwar Północny we Wrocławiu]()
Bulwar Północny we Wrocławiu rośnie nad Odrą. Maćków Pracownia Projektowa projektuje nową nadrzeczną dzielnicę
![Warszawska Wytwórnia Energii. Proj. FOROOM Warszawska Wytwórnia Energii. Proj. FOROOM]()
Warszawska Wytwórnia Energii - jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie i architektonicznie obiektów infrastrukturalnych w Europie
![Budynek Dyrekcji Naczelnej Huty o urozmaiconej fasadzie, z obfitym użyciem cegły klinkierowej, jest najlepiej zachowanym przykładem stylu art déco w Stalowej Woli. Budynek Dyrekcji Naczelnej Huty o urozmaiconej fasadzie, z obfitym użyciem cegły klinkierowej, jest najlepiej zachowanym przykładem stylu art déco w Stalowej Woli.]()
Architektura art déco w Stalowej Woli. Miasto zbudowane od podstaw w latach 30. XX w.
![Dom dla Młodych Mam i Ich Dzieci na Ursynowie. Proj. WXCA Dom dla Młodych Mam i Ich Dzieci na Ursynowie. Proj. WXCA]()
Dom dla Młodych Mam i Ich Dzieci przy ul. Puchalskiej 35 na warszawskim Ursynowie. Architektura, która wspiera powstawanie wspólnot












