Rainer Mahlamäki: "Od Polaków słyszałem, że to się nie uda" [WYWIAD]

- Pewnego ranka spojrzałem na projekt muzeum. Wszystko w nim grało. Lobby miało na środku proste linie. Wtedy wpadłem na pomysł, by je powyginać. I w ciągu 10 sekund te główne linie w holu zmieniły cały projekt - opowiada nam architekt Rainer Mahlamäki, twórca projektu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013

Agnieszka Jęksa/BRYŁA: Jakie projekty powstają w Pana pracowni w Helsinkach?

- Jest ich o wiele za dużo! (śmiech). Projektujemy właściwie wszystko - od szpitali, szkół i muzeów po lampy. Nasze metody są staroświeckie - ołówki, papier i archiwum pełne szkiców. W biurze nie pracują tylko natchnieni artyści pełni nowych pomysłów - projektowanie to również rzemiosło.

Młodzi architekci marzą o sławie, a ja wierzę w ciężką pracę. Raz na dziesięć lat Twoje nazwisko mignie w jakimś magazynie o architekturze. A przez pozostałe dziesięć lat pracujesz od świtu do zmierzchu. Ale niedziele są wolne!

Często projektuje Pan za granicą?

- Trawa jest zawsze bardziej zielona za granicą. Dlatego z chęcią realizuję projekty zagraniczne, np. projekt ambasady Finlandii w Tokio.

W Europie architektów jest zbyt wielu. Europa traci na znaczeniu, nadchodzi Azja ze swoimi świetnie wykształconymi fachowcami. Już czas, byśmy zdali sobie z tego sprawę...Trzeba jednak umieć projektować we własnym kraju. Tam, gdzie zna się język, kulturę, sposób życia, łatwiej stworzyć coś autentycznego. Zaprojektowaliśmy nie mniej, nie więcej, Centrum Natury Fińskiej. Jest całe z drewna. Drewno w Finlandii jest dla nas ważne, cały XX wiek w Finlandii to drewno, nie tylko kościoły, ale i biura. W latach 70. panowała era blokowisk, podobnie jak w Polsce czy w NRD. Potem ster przejęli deweloperzy, którzy jeszcze do lat 90-tych zakazywali budowy w drewnie!

Jak zrodził się pomysł na projekt Muzeum Historii Żydów Polskich?

- Międzynarodowy konkurs na projekt trwał jedynie dwa miesiące. Rozpoczął się w 2005 roku, a zgłosiło się na niego 150 kandydatów, w tym uznani na całym świecie artyści, o czym wtedy nie miałem pojęcia. Nie wiem, dlaczego, ale miałem przeczucie, że realizacja projektu może potrwać. I rzeczywiście - zajęła osiem lat. To bardzo wiele we współczesnej architekturze!

Postawiłem więc na wybrane, klasyczne materiały, m.in. drewno i na spójny projekt. Chciałem, by odwiedzający mieli poczucie, że to miejsce jest integralne i ciepłe, by dobrze się w nim czuli.

Muzeum Historii Żydów Polskichfot. Piotr Krajewski/www.a-pk.pl

Przestrzeń w środku jest bardzo wyrazista. Dlatego jej poszczególne elementy są bardzo skromne - białe ściany wewnątrz, na zewnątrz miedziane fasady w kolorze zielono-szarym. Pewnego ranka, to był wtorek, spojrzałem na projekt muzeum. Budynek miał cztery kąty, był logiczny i harmonijny, wszystko w nim grało. Lobby miało na środku proste linie. Wtedy wpadłem na pomysł, by je powyginać. I w ciągu 10 sekund te główne linie w holu zmieniły cały projekt.

Muzeum Historii Żydów Polskichfot. Piotr Krajewski/www.a-pk.pl

Do ostatniej chwili nie byłem pewien, czy makieta dotrze na konkurs na czas. Firma DHL, która zajęła się dostarczeniem jej z Finlandii do Polski, zawiodła i przesyłka utknęła w Amsterdamie. Dotarła do Warszawy w ostatniej chwili!

Co dla Pana znaczy otwarcie muzeum?

- Muzeum zostało otwarte nieco za wcześnie. Brakuje znaków informacyjnych, nie ma gdzie usiąść. Boję się, co dalej. Aby otworzyć sklep, zdemontowano właśnie lampy i ściany będące częścią projektu. Muszę odpocząć od tego projektu. Ale nie mogę - nadzoruję instalację głównej wystawy. Kiedy tylko zostanie otwarta, wezmę długi urlop...Jest bardzo niewiele osób, które nadal są zaangażowane w projekt. Ze strony muzeum - właściwie już nikt. Pierwszy dyrektor, Jerzy Halbersztadt odszedł, Stefan Kuryłowicz (polski architekt, który był drugim projektantem Muzeum, przyp. red.) zmarł w wypadku. Prezydent Lech Kaczyński również nie żyje. Bardzo często czułem się samotny, pracowałem właściwie sam.

Jaka jest największa różnica w pracy w Finlandii i w Polsce?

- To się nie uda - słyszałem ciągle od Polaków. Ale niezależnie od miejsca powstania, wokół muzeów żydowskich jest zawsze pewna aura. Zyskują międzynarodowe uznanie - to są zawsze projekty dobrych architektów. Poza tym społeczność żydowska jest bardzo aktywna, w tych muzeach zawsze wiele się dzieje - spotkania, warsztaty, wystawy. Warszawskie muzeum już teraz żyje swoim własnym życiem, np. w Stanach Zjednoczonych czy Izraelu sporo się o nim mówi.

Rainer Mahlamäki - partner pracowni architektonicznej Lahdelma i Mahlamäki, która realizuje wszelkie typy projektów, od szkół, szpitali i muzeów po lampy. Projekt Muzeum Historii Żydów Polskich to pierwszy tak duży projekt Mahlamäkiego za granicą.

Muzeum Historii Żydów Polskich - muzeum poświęcone historii i kulturze polskich Żydów. Budynek stoi na warszawskim Muranowie przy ul. Anielewicza 6, nieopodal Pomnika Bohaterów Getta. Jego projekt, autorstwa fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2005 roku. Uroczyste rozpoczęcie działań programowych i otwarcie budynku dla zwiedzających nastąpiło 19 kwietnia 2013, otwarcie wystawy głównej nastąpić ma wiosną 2014 roku.

Budynek prezentujemy w obiektywie Piotra Krajewskiego (www.a-pk.pl)

Więcej o:
Komentarze (76)
Rainer Mahlamäki opowiada o projekcie i budowie Muzem Żydów Polskich POLIN
Zaloguj się
 • ajavar

  Oceniono 52 razy 24

  Bardzo ladny budynek! Jest prosty, ale zarazem niemonotonny.
  Szkoda, ze to nie oni projektuja Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 • Gość: Zosia

  Oceniono 62 razy 12

  Tylko jedno pytanie. Dlaczego muzeum w tak wspaniałym gmachu w ogóle nie ma ekspozycji? Kawałek synagogi z Gwoźdzca i film z projektora to o wiele za mało, jak na wydane gigantyczne fundusze. W magazynach muzealnych też ponoć pustki...
  Miało być Muzeum Historii Żydów Polskich, a jest - muzeum twórczości Rainera Mahlamäkiego.
  GDZIE JEST EKSPOZYCJA?

 • Gość: miu

  Oceniono 28 razy 10

  Piekny budynek. Perfekcja, lekkosc i nowatorstwo. Ponadto wspaniale wpisuje sie w okolice, mimo hipernowoczesnej fasady nie koliduje z socrealistycznym otoczeniem, zostal tak pomyyslany, by stanowic jednosc i dopowiedzienie z pomnikiem, zas stylem nawiazuje do Yad Vashem. Jeden z nielcznych przykladow perfekcyjnej architektury w Warszawie w ostatnich 25 latach. Gratulacje!

 • Gość: m8ms

  Oceniono 38 razy 10

  zróbcie coś z tym spamem w komentarzach!

 • Gość: abc

  Oceniono 17 razy 9

  ciężka praca przez 10 lat - warto o tym pamiętać.

 • talking_head

  Oceniono 28 razy 8

  Polska Kaczyńskiego, później Tuska, nie ma pieniędzy na podstawową opiekę zdrowotną dla swoich obywateli, Polaków. Odmawia się pieniędzy na standardowe, na Zachodzie, leki dla chorych na raka i inne choroby przewlekłe. HGW, czyli rządząca Warszawą "Bufetowa", od lat, właśnie z braku kasy, odracza budowę Szpitala Południowego. I w tym samym czasie ta Polska wydaje blisko 500 mln (koszt działki i budynku) na budowę tego żydowskiego muzeum !

  W tym samym czasie władze Polski Tuska odmawiają fundacji pomagającym polskim ofiarom Auschwitz, tym niedobitkom, które przeżyły obóz, 60 tysięcy zł wsparcia !!!

  W tym samym czasie rząd Niemiec, Niemiec które wymordowały 6 mln żydów, przeznacza dla żydowskich ofiar holocaustu kolejne 800 mln EUR !!!

 • para-lela

  Oceniono 14 razy 8

  TVP Studio Wschód "Mosze Kantor puentował, sugerując Polakom, że decyzje ws. Acronu są nie tylko uwarunkowane politycznie, ale też... antysemicko: "Ja chcę zgody. Jestem wdzięczny Tuskowi za to, że nie zamienili sporu w akcję antysemicką, bo od takich ludzi można oczekiwać przekroczenia takiej granicy. Inaczej jako przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów, nie mógłbym tego tolerować."

 • Gość: Z

  Oceniono 10 razy 4

  a kto płaci za to muzeum ? ponadto sama nazwa muzeum jest kłamliwa bo to muzeum historii Polaków wyznania starozakonnego w Polsce a nie żydów ( czyli jakiegoś wyimaginowanego innego narodu) w Polsce !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX