"Pączek z dziurką" i "wirująca trąba". Niezwykła wieża z Ciechanowa

tomasz sachanowicz

Oryginalna konstrukcja z Ciechanowa stojąca tam od 1976 roku znalazła się na piątym miejscu rankingu niezwykłych wież zagranicznego portalu The World Geography.

Niezwykła wieża w Ciechanowie
Niezwykła wieża w Ciechanowie
fot. wikipedia

Wyróżniająca się w panoramie Ciechanowa wieża, zwana popularnie „wieżą ciśnień” jest w istocie zbiornikiem wyrównawczym dla dzielnicy przemysłowej. Osobliwą budowlę zaprojektował architekt Jerzy Michał Bogusławski we współpracy z konstruktorem Jerzym Wiblikiem w 1972 roku. Projekt opracowano połączonym wysiłkiem Biura Projektowo - Badawczego Budownictwa Mistoprojekt Mazowsze w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej. Wzniesiono ją w 1976 roku (wykonawcą było przedsiębiorstwo Mostostal Płock) i w swoim czasie wieża doczekała się uznania. Rok 1977 przyniósł jej twórcom nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych za wybitne osiągniecie twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa.

Na unikalny kształt wieży składa się blaszany „pączek z dziurką” - zbiornik wody (o pojemności 1560 m3) oraz podtrzymująca go „wirująca trąba” upleciona z cienkich rur stalowych. Fachowe i geometryczne określenia powyższych nazw skojarzeniowych to: torus o średnicy przekroju 6 metrów - zbiornik, oraz konstrukcja wsporcza - hiperboloida jednopowłokowa - płaszczyzna składająca się z prostych (w tym przypadku 64 połączonych ze sobą rur stalowych). Użycie geometrii hiperboloidy daje maksymalną wytrzymałość konstrukcji przy użyciu minimum materiału. Całość ma 22 metry wysokości.

To dzieło myśli inżynieryjno - architektonicznej po krótkim czasie eksploatacji, w latach 80-tych, przestało być potrzebne i weszło w trwającą do dziś fazę bycia nieużytkiem. Podobno w okresie swojej pracy wieża nie została nigdy napełniona w stu procentach.

Były plany tchnięcia nowego życia w opuszczoną wieżę. Konstrukcja z racji swojej lokalizacji, w jednym z najwyżej położonych punktów Ciechanowa - 143 metry nad poziomem morza, miała być świetnym panoramicznym tarasem widokowym z restauracją. Z powodu złego stanu technicznego struktury pomysłu nie zrealizowano. Autor oryginalnego projektu, architekt Jerzy Bogusławski widziałby w wieży centrum edukacyjne poświęcone matematyce. „Szalona Wieża Matematyków” w parterze miała by salę wykładową a w torusie urządzoną kawiarnię z tarasem widokowymi i wystawą o tematyce matematycznej.

W ramach projektu „Wieża Sztuki” w roku 2008 obsadzono wieżę w głównej roli widowiskowego pokazu świateł.

Obiekt dzięki swojemu ikonicznemu kształtowi jest ceniony przez mieszkańców Ciechanowa. Nie wyobrażają sobie oni zniknięcia wieży ciśnień z panoramy miasta.

Dlaczego o wieży z Ciechanowa piszemy właśnie dzisiaj skoro tkwi tam od 1976 roku? Otóż portal The World Geography znalazł obiekt o kosmicznym kształcie i umieścił go na piątym miejscu swojego rankingu najbardziej niezwykłych wież na świecie.

Poniżej pełen ranking oryginalnych wież portalu The World Geography:

1. Ivy Tower, Belgia

2. Guinigi Tower, Włochy

3. Dzwonnica soboru św. Mikołaja w Kalazinie, Rosja

4. Wieża telewizyjna, Jekaterynburg

5. Wieża ciśnień w Ciechanowie

6. The Pirate Tower, USA

7. Sathorn Unique, Tajlandia

8. La Cheminée Moretti, Francja

9. Shime Tower, Japonia

10. Montreal Tower, Kanada

11. Tower of Wind, Japonia

12. PL Peace Tower, Japonia

 

Niektóre z nich zobaczysz w naszej galerii zdjęć>>


Skomentuj:

"Pączek z dziurką" i "wirująca trąba". Niezwykła wieża z Ciechanowa