Czy powstanie wieża widokowa na Cyplu Czerniakowskim?
Kolektyw architektów ze studia workplace przedstawił koncepcję wieży widokowej na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie. Inspiracja dla formy wieży były betonowe schodki nad Wisłą.
Niedawno oddano do użytku kolejny odcinek warszawskich Bulwarów Wiślanych. Ratusz planuje kolejne prace, tym razem od ul. Tamka do płyty Dessantu. Równolegle do trwających konsultacji dotyczących koncepcji urbanistycznej bulwarów, kolektyw architektów ze studia workplace przedstawił koncepcję wieży widokowej na Cyplu Czerniakowskim. Jej oryginalna konstrukcja ma być zwieńczeniem i dominantą warszawskiego nabrzeża.
Inspiracją dla architektów były betonowe nadwiślańskie schodki - ulubione miejsce spotkań tysięcy warszawiaków. 24-metrowa wieża ma składać się z ułożonych nad sobą platform w kształcie schodów. Każda z nich obrócona jest w inną stronę tak, aby dawać możliwość spojrzenia na panoramę Warszawy z pięciu różnych perspektyw. Całość konstrukcji opiera się na lekkim, ażurowym szkielecie, skonstruowanym w oparciu o zasadę działania kratownicy Vierendeela.
Gdy usłyszeliśmy o planowanej rewitalizacji nabrzeża Wisły, pomyśleliśmy, że warto zaproponować tam akcent urbanistyczny, który mógłby stać się kolejnym symbolem stolicy. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które dałoby jeszcze jeden powód do przedłużenia spaceru od Łazienek Królewskich nad Wisłę. Zaaranżowaliśmy spotkanie z wiceprezydentem Michałem Olszewskim i Markiem Piwowarskim, dyrektorem Zarządu Zieleni w Warszawie. Od władz miasta dostaliśmy sugestie, które pomogły nam w ukształtowaniu finalnej wizji projektu
– opowiada Bogusz Parzyszek, organizator inicjatywy i założyciel workplace solutions.
Cypel Czerniakowski jest zwieńczeniem bulwarów, które mimo swojego potencjału nie zostało do tej pory w pełni zagospodarowane. Z tego miejsca można oglądać wschody słońca nas Stadionem Narodowym i zachody za warszawską linią wieżowców. Wieża widokowa w tym miejscu, miejsce spotkań, z którego jednocześnie można podziwiać różne panoramy Warszawy, wydaje się być strzałem w dziesiątkę.
Trzymamy kciuki za to, by projekt kolektywu workspace solutions został zrealizowany!
- Więcej o:
Wieżowiec Mennica Legacy Tower w Warszawie osiągnął docelową wysokość
Warszawska Dzielnica Społeczna - modelowa dzielnica mieszkaniowa od BBGK Architekci
Odmłodzone szyldy na Pradze-Południe
Towarowa 22 w Warszawie od BIG - Bjarke Ingels Group [PROJEKT]
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami