Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Towarowa 22 w Warszawie od BIG - Bjarke Ingels Group [PROJEKT]

Redakcja Pressland

Bjarke Ingels zaprojektował Towarową 22 - miejski kwartał pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą w Warszawie. To pierwszy projekt architekta w Europie Środkowo-Wschodniej.

Towarowa 22 . Projekt BIG - Bjarke Ingels Group
Towarowa 22 . Projekt BIG - Bjarke Ingels Group
Fot. mat. Echo Investment SA

Podczas międzynarodowych targów nieruchomości MIPIM 2019 w Cannes zaprezentowano nowy projekt BIG - Bjarke Ingels Group. Towarowa 22 będzie miejskim kwartałem pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą w Warszawie. Ma powstać tu wielofunkcyjny kompleks, którego budynki będą miały łącznie ok. 230 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Właścicielami projektu są EPP i Echo Investment.

Bjarke Ingels to architekt, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Założona przez niego pracownia BIG projektuje i buduje nowatorskie i spektakularne projekty na całym świecie: od Ameryki Północnej, przez Zachodnią Europę, po Azję. Do jej najbardziej znanych projektów zaliczają się m.in. budynek Lego House w duńskim Billund, VIA 57 West i 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Europa City w Paryżu, siedziby Google w Kalifornii i Londynie czy 8 House i park Superkilen w Kopenhadze. Do tej listy dołącza pierwszy projekt w Europie Środkowo-Wschodniej - Towarowa 22.

Towarowa 22 . Projekt BIG - Bjarke Ingels Group
Towarowa 22 . Projekt BIG - Bjarke Ingels Group
Fot. mat. prasowe ECHO Investment

Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy, żeby stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni

– mówi Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.

Projekt zakłada przywrócenie tu pieszych ulic historycznej Warszawy, ze sklepami, kawiarniami oraz parkiem, stanowiącym serce tego miejsca. Koncepcja urbanistyczna wprowadza tu także funkcję kultury, która będzie przyciągać tu ludzi. Stworzenie odpowiedniej dla tego miejsca masy mieszkań i miejsc pracy stworzy żywą społeczność i sprawi, że to miejsce będzie tętniło życiem całą dobę i przez cały rok. Żeby sprostać jego historii, architekci chcą wkomponować modernistyczny pawilon Domu Słowa Polskiego do sieci połączonych ogrodów i przestrzeni publicznej.

Centralną częścią nowej Towarowej 22 będzie plac Kazimierza Wielkiego. Ozdobi go wyremontowany pawilon Domu Słowa Polskiego z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi, które są przykładem świetnej, modernistycznej architektury lat 50. Wokół placu powstaną budynki o różnej wysokości i funkcjach.

Towarowa 22 . Projekt BIG - Bjarke Ingels Group
Towarowa 22 . Projekt BIG - Bjarke Ingels Group
Fot. mat. prasowe ECHO Investment

Koncepcja architektów BIG zakłada również stworzenie sieci pieszych uliczek, dzięki którym projekt połączy się z resztą miasta. Najbardziej imponująca będzie odtworzona ulica Wronia: przykryta szklanym dachem, stanie się przestrzenią otwartą dla przechodniów, wypełnioną knajpkami i restauracjami. Towarowa 22 będzie także adresem dla kultury. Siedzibę ulokuje tu jeden z warszawskich teatrów, a także jedyne w Polsce kino festiwalowe, zaprojektowane na potrzeby premier czy innych dużych wydarzeń kulturalnych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Towarowa 22 w Warszawie od BIG - Bjarke Ingels Group [PROJEKT]