Warszawska Dzielnica Społeczna - modelowa dzielnica mieszkaniowa od BBGK Architekci
Na granicy Woli i Bemowa ma powstać Warszawska Dzielnica Społeczna. 16-hektarów zamieni się w "architektoniczny poligon doświadczalny". W różnych typach budynków mają powstać mieszkania na każdą kieszeń, dla różnych grup wiekowych.
Modelowa dzielnica planowana jest na zachodnim krańcu Woli (przy granicy z Bemowem), na przeciwko centrum handlowego Wola Park. Ten atrakcyjny, 16-hekratowy, należący do miasta teren zajmowała dawniej fabryka domów. To bardzo dobrze skomunikowany obszar Warszawy. Już niedługo powstanie tu stacja II linii metra - Ulrychów. W pobliżu jest też planowana stacja PKP Warszawa Górczewska.
Dzielnica ma składać się z czterech megakwartałów zabudowy. Mają tu powstać osiedla z dużymi przestrzeniami wspólnymi. Jednostki mieszkalne mają mieć półotwarte dziedzińce i ogródki. Powstanie wiele typów budynków - galeriowce, korytarzowce a także domy w zieleni czy zabudowa szeregowa. Warszawska Dzielnica Społeczna mogłaby powstać przy wykorzystaniu nowoczesnej prefabrykacji (Pracownia BBGK Architekci ma na swoim koncie realizację wielokrotnie nagradzanego budynku przy Sprzecznej 4, nazywanego manifestem nowoczesnej prefabrykacji). Od strony ulicy Górczewskiej planowane są biurowce.Nie tylko zapewnią miejsca pracy, ale stanowić będą barierę akustyczną.
Dawniej przemysłowy obszar Warszawy ma szansę ożyć, nie jako miejska monokultura mieszkaniowa, ale jako wielofunkcyjna część miasta, gdzie można mieszkać, uczyć się, pracować i spędzać czas wolny
– mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.
W Warszawskiej Dzielnicy Społecznej ma być 2200 mieszkań dla ponad 5 tys. osób. 20% wszystkich mieszkań stanowić będą mieszkania społeczne, 50% będzie dostępna cenowo z czynszem, który nie przekracza 70 proc. tego rynkowego. Pozostałe 30% to mieszkania komercyjne z wynajmem po cenach rynkowych (ok. 45-55 zł za 1 m kw. miesięcznie).
Pomysłodawcom zależy na różnorodności społecznej. W jednym bloku ulokowane byłyby dwa typy mieszkań. Łączone byłyby mieszkania komunalne i TBS-y, mieszkania socjalne i komunalne, TBS-y z komercyjnie wynajmowanymi mieszkaniami. W nowej dzielnicy po 20% mieszkań przewidziano dla seniorów i par. 45% zajmą to mieszkania rodzinne. Pozostała część przewidziana jest na kawalerki i mieszkania studenckie.
Na działce o powierzchni 1,25 ha ma powstać zespół szkolno-przedszkolny dla ok. 500 dzieci. Nad dachem fragmentu szkoły planowana jest budowa akademika. Będzie tu również dom kultury i biblioteka. Prawie 1/3 terenu zajmą parki, skwery, ogródki warzywne i kwiatowe oraz ścieżka sąsiedzka. Planowana jest także zieleń w formie ogrodów dachowych i wertykalnych (na ścianach).
Inicjatorami Warszawskiej Dzielnicy Społecznej są Joanna Erbel, Tomasz Andryszczyk oraz Wojciech Kotecki. Prace badawcze i wstępną koncepcję wykonała pracownia BBGK Architekci przy współpracy ekspertów. Czy ten eksperyment mieszkaniowy ma szanse się udać?
- Więcej o:
W Jaworznie powstanie zielona dzielnica. Projektuje ją Horizone Studio
Ratusz Miasta i Gminy Konstancin- Jeziorna projektu BBGK Architekci
Sprzeczna 4 - manifest nowoczesnej prefabrykacji
Kolejne osiedle w ramach WuWa2. Rzeczywiście modelowe?
Zbiornik Racibórz Dolny - największy obiekt hydrotechniczny w Polsce. Ma ochronić Wrocław i Śląsk Opolski przed powodzią
W odnowionej XIX-wiecznej kamienicy Mintera w Porcie Praskim powstanie hotel
Jak powstawał zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego?
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję