Kolejne osiedle w ramach WuWa2. Rzeczywiście modelowe?
Poznaliśmy projekt kolejnego osiedla, które powstanie w ramach osiedla WuWa2 na wrocławskich Nowych Żernikach. Idea całego kompleksu nawiązuje do kultowego osiedla WuWa, które zostało wybudowane na wystawę w 1928 roku. Czy nowe osiedla godnie kontynuują tradycję?
Nowe bloki to spokojna, ale elegancka mieszkaniówka, która swoją formą nawiązuje do stylistyki modernizmu. Białe bloki, z szarymi akcentami zaoferują łącznie 126 lokali mieszkaniowych i 3 usługowe. Pomiędzy blokami zaplanowana została zieleń i place zabaw. Całość sprawia przyjemne wrażenie, choć w oczy rzuca się stosunkowo duża intensywność zabudowy. Aby choć trochę zminimalizować związane z tym niedogodności część bloków została przesunięta i całość układa się na kształt szachownicy.
Ale czy pisalibyśmy o tym osiedlu, gdyby nie kontekst, w którym powstaje, czyli nawiązanie do dumnej tradycji osiedla WuWa stworzonego na wystawę Wohnung und Werkraum (Mieszkanie i miejsce pracy) w 1928 roku?
Nowa WuWa2 miała być kontynuacją wielkich idei stworzenia modelowego osiedla, zgodnego z modernistycznymi wzorcami. Osiedla, na którym każdy będzie miał dostęp do światła, przestrzeni, a bloki zatopione będą w zieleni. Pierwsze osiedle okazało się sukcesem, a awangardowe jak na tamte czasy formy budynków są ikonami do dnia dzisiejszego. Czy drugie osiedle, choć poprawne, różni się tak naprawdę od innych współczesnych osiedli budowanych przez deweloperów? Czy jest w nim coś na tyle wyjątkowego, by nazywać je kontynuacją osiedla WuWa?
Nie znajdziemy tu naprawdę innowacyjnych rozwiązań, które wyróżniałyby to osiedle czy to pod względem formalnym, czy technologicznym. Wystarczy wspomnieć chociażby osiedle IBA zrealizowane kilka lat temu w Hamburgu, na którym znajdziemy między innymi domy produkujące energię z wykorzystaniem paneli elewacyjnych z żywymi organizmami, czy bloki wzniesione w technologii drewnianej, będącej próbą stworzenia ekologicznej alternatywy wobec tradycyjnych metod budowania bloków.
Zapowiedzi towarzyszące projektowi osiedla WuWa2 pełne były sformułowań mówiących, że najważniejszy głos w projektowaniu będą mieli architekci, a deweloperzy nie będą narzucać swojego zdania. Czy rzeczywiście architekci podjęliby samodzielnie decyzję o tak dużej intensywności? Inwestorem nowego osiedla jest firma Blockpol. Niestety, ani na stronie inwestora, ani na stronie osiedla Nowe Żerniki nie znaleźliśmy informacji o biurze, które zaprojektowało nową zabudowę. Czyżby znak - ile tak naprawdę do powiedzenia mają architekci?
A jaka jest Wasza opinia na temat nowego osiedla - czy WuWa2 rzeczywiście ma szanse stać się nowym modelowym osiedlem, czy wielkie idee przegrały w zderzeniu z rzeczywistością i prawami rynku?
ZOBACZ WIZUALIZACJE OSIEDLA INSPIRACJA >>>
Zobacz też inne osiedla wchodzące w skład kompleksu WuWa2: Blok społecznie odpowiedzialny oraz Osiedle Rodzinne.
- Więcej o:
WuWA we Wrocławiu - wzorcowe, awangardowe osiedle z lat 20. XX wieku
Osiedle nawiązujące do najlepszych wzorców. Rozpoczyna się realizacja WuWa2
Polskie osiedle od dewelopera nie takie straszne? Wybraliśmy te, które zachwycają! [TOP10]
Modelowe osiedle, które wyznacza nowe standardy wzornictwa, ekonomii i ekologii
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami