Osiedle nawiązujące do najlepszych wzorców. Rozpoczyna się realizacja WuWa2
Rozpoczęły się prace nad pierwszymi budynkami mieszkalnymi na nowym osiedlu WuWa2 we Wrocławiu. Oczekiwania są duże, bo ma to być osiedle stworzone przez architektów, a nie deweloperów. Czy uda się stworzyć osiedle, które będzie nawiązywać do najlepszych wzorców przedwojennej architektury i będzie mogło być godnym następcą zbudowanego na wystawę mieszkaniową w 1929 roku osiedla WuWa?
Osiedle WuWa2 to projekt nawiązujący do jednych z najlepszych lat wrocławskiej architektury i modernistycznego osiedla WuWa, które powstało na wystawę mieszkaniową w 1929 roku. Organizatorami całego wydarzenia są wspólnie miasto Wrocław oraz Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP.
WuWa2 w swoich założeniach ma być, w przeciwieństwie do przypadkowo rozmieszczanych przez deweloperów bloków mieszkalnych, dobrze zaplanowaną jednostka odpowiadająca na wszystkie podstawowe potrzeby mieszkańców. Poza budynkami mieszkalnymi mają tutaj powstać także szkoła, przedszkole, dom seniora oraz dom kultury ulokowany w przebudowanym schronie. Przewidziano także miejsce na zielone aleje i tereny rekreacyjne. O całym procesie projektowym począwszy od planu osiedla do projektu poszczególnych budynków decydować mają architekci przy jedynie doradczym głosie deweloperów. (Więcej o założeniach nowego osiedla pisaliśmy TU, a o pierwowzorze z 1929 TUTAJ).
Osiedle wkracza właśnie w fazę realizacyjną. Rozpoczęły się pracę budowlane nad blokiem zaprojektowanym przez zespół architektów Marcina Dziewońskiego, Macieja Hawrylaka, Marcina Majora, Magdaleny Paryny i Joanny Styrylskiej. Budowa prowadzona jest przez dewelopera Osiedla Rodzinne.
Powstający obiekt zlokalizowany jest na skraju planowanego osiedla, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej. Dlatego architekci zdecydowali się tutaj na zabieg polegający na zróżnicowaniu wysokości bloku od dwóch do pięciu kondygnacji, tak aby przy domach jednorodzinnych znajdowała się stosunkowo niska zabudowa.
Część mieszkań będzie miało wejście bezpośrednio z zewnątrz, część będzie dwupoziomowa. Te położone na parterze mają mieć osobne zejścia do prywatnych garaży i pomieszczeń gospodarczych w kondygnacji podziemnej. W niektórych położonych na wyższych kondygnacjach zaplanowano antresole.
Charakterystyczne są też małe lokale na parterze. Projektowaliśmy je z myślą, że mieszkańcy pierwszego piętra będą chcieli połączyć mieszkanie z lokalem niżej i stworzyć tam niewielkie, przydomowe miejsce pracy. Mogłaby to być np. kancelaria prawna czy biuro rachunkowe - mówi jeden z architektów Marcin Dziewoński
Bryłę budynku podzielą pionowe pasy mlecznych, wykonanych z poliwęglanu doświetleń klatek schodowych. Całość będzie utrzymana w jednobarwnej kolorystyce, z grafitowymi elementami stolarki i balustrad odcinających się na białych ścianach. W bloku znajda się mieszkania o powierzchni od 30 do nieco ponad 100 m kw.
Czy nowym blokom uda się odnieść sukces i dorównać swoim pierwowzorom?
Tutaj, na wrocławskich Nowych Żernikach, ma powstać osiedle WuWa2:
- Więcej o:
Kolejne osiedle w ramach WuWa2. Rzeczywiście modelowe?
WUWA 2 powstanie we Wrocławiu
WuWA we Wrocławiu - wzorcowe, awangardowe osiedle z lat 20. XX wieku
Modernistyczne cudo z Wrocławia
Trzonowiec - mieszkalna wieża z Wrocławia
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci