Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trzonowiec - mieszkalna wieża z Wrocławia

red

Budynek projektu KMA Kabarowski Misiura Architekci ma stanowić dominantę nowo powstającego osiedla we Wrocławiu. Wieża wzorowana jest powstałym w latach 60. Trzonolinowcu

Przygotowując projekt dla osiedla Nowe Żerniki, architekci chcieli przeciwstawić się współczesnej tendencji, gdzie nowe osiedla często charakteryzuje anonimowość mieszkańców, a poczucie wspólnoty zanika. Nowe Żerniki powstają w ramach projektu WUWA2, które ma być architektoniczną wizytówką Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Dla eksperymentalnego osiedla Nowe Żerniki zaprojektowano cztery budynki, każdy w innej lokalizacji, z odmiennie ukształtowanymi wnętrzami i indywidualnym programem funkcjonalnym oraz autorstwa innej pracowni architektonicznej. Każdy z nich, od największego (XL) do najmniejszego (S). W tym kompleksie budynkiem XL jest zaprojektowany przez architektów z KMA Trzonowiec:

Trzonowiec jest zaproszeniem, otwartą furtką i wyzwaniem, rzuconym zamkniętym i strzeżonym osiedlom. Jego nietypowa konstrukcja umożliwia uwolnienie parteru i połączenie przestrzeni ulicy z wewnętrznym, zielonym podwórkiem, na którym znajduje się plac zabaw, otoczony wysokimi drzewami - mówią autorzy projektu.

Parter miałby stanowić miejsce aktywności mieszkańców, które będzie zapewniać wizualną i funkcjonalną integrację pomiędzy wnętrzem kwartału a sąsiednimi zabudowaniami. Właśnie w parterze architekci upatrują przestrzeń, która sprzyjać będzie obcowaniu mieszkańców bez zbędnych ogrodzeń i murków. Dodatkowo ukryto parkingi pod ziemią, dzięki czemu powierzchnia w okół budynku może być w całości przeznaczona na rekreację.

Konstrukcja trzonowa daje możliwość dowolnych podziałów każdej z 4 kondygnacji o powierzchni 230 m kw: elastyczny rzut umożliwia swobodną aranżację poszczególnych mieszkań, łączenie ich oraz zmianę funkcji (np. z mieszkalnej na biurową). Panoramiczne przeszklenia zapewniają maksymalne doświetlenie, podkreślają wysokość pomieszczeń i sprawiają, że zanika granica między otoczeniem a wnętrzem. Każde mieszkanie ma duży taras - to idealne miejsce do odpoczynku i spotkań, dające możliwość powiększenia powierzchni mieszkania: po rozsunięciu panoramicznych okien taras staje się integralną częścią pokoju.

Trzonowiec to punkt orientacyjny i przestrzenna dominanta osiedla. To również znak rozpoznawczy kwartału i całej dzielnicy - bazuje na eksperymentalnym, wrocławskim projekcie z lat 60. i na nowo interpretuje nietypową formę budynku trzonowego. Trzonowiec jest więc próbą reaktywacji legendarnegoTrzonolinowca, odwołuje się do jego konstrukcji i do potencjału urbanistycznego, jaki niesie ze sobą taki typ budynku.

Pierwszy etap nowego osiedla ma powstać do 2015 r.

    Więcej o:

Skomentuj:

Trzonowiec - mieszkalna wieża z Wrocławia