Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa dzielnica Gdańska. Wyrośnie obok lotniska

red, trojmiasto.gazeta.pl

Za kilka lat w Gdańsku powstanie nowa biznesowa dzielnica. Airport City będzie ściśle związane z lotniskiem, jej koncepcję przygotowało biuro JSK Architekci

Nowa dzielnica ma powstać obok drugiego terminalu lotniska im. Lecha Wałęsy. Obecnie ta część miasta intensywnie się rozwija, obok wspomnianego już nowego terminalu w 2011 r. powstała dwupasmowa ulica, która łączy lotnisko z obwodnicą miasta. W 2015 r. w okolice portu lotniczego będzie można dojechać kolejką.

Tworząc tak dobrą infrastrukturę władze Gdańska chcą podnieść wartość rynkową tej części miasta i przyciągnąć inwestorów. Stąd pomysł na powstanie nowej dzielnicy - Airport City. Co prawda nie jest to jej oficjalna nazwa, lecz określenie pewnego zjawiska, którym jest intensywny rozwój terenów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie portów lotniczych.

W połowie marca odbyło się spotkanie marszałka województwa, władz Gdyni, Sopotu, Gdańska oraz firm zainteresowanych rozwojem tego terenu:

Przedstawiliśmy na nim przygotowaną dla nas wstępną koncepcję rozwoju terenów położonych najbliżej lotniska, które w dużej większości należą do nas. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromną wartością dla tych terenów jest dynamicznie rozwijające się lotnisko i infrastruktura komunikacyjna. Chcemy, aby stworzyć wraz z partnerami prywatnymi wspólną strategię rozwoju i promowania całej okolicy, tak aby w jak największym stopniu zachęcić potencjalnych inwestorów - wyjaśnia Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk

Przykłady z całego świata, jak choćby z Amsterdamu czy Zurychu, pokazują, że w tym miejscu może powstać biznesowa dzielnica. Trzeba więc przygotować strategię jej rozwoju i promocji, tak aby wykorzystać tę wielką szansę, jaką daje tak silny port lotniczy - dodaje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

Tak mogłyby wyglądać biurowce na terenie gdańskiego Airport City. Koncepcja JSK Architekci. JSK Architekci

Podczas spotkania zaprezentowano koncepcję przygotowaną przez biuro JSK Architekci. Biuro to zaprojektowało istniejący już nowy terminal lotniska. Według architektów w nowej dzielnicy oprócz biur i hoteli miałyby się znaleźć też sklepy i lokale usługowe, tak by dzielnica nie pustoszała po godzinach pracy lecz była miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców całego Trójmiasta.

Rozwój gdańskiego Airport City ma się odbywać na przestrzeni kilkunastu lat. Obecnie urzędnicy są na etapie przygotowywania przetargu na doradcę biznesowego, który ma przygotować dokładną strategię działania.

źródło: trójmiasto.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa dzielnica Gdańska. Wyrośnie obok lotniska