Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

WUWA 2 powstanie we Wrocławiu

red.

Serwis informacyjny tuwroclaw.com poinformował, że do 2015 roku we Wrocławiu ma powstać osiedle WUWA 2. Tak samo jak w modernistycznym założeniu sprzed 80 lat, tak i tu o jego ostatecznym kształcie zadecydują przede wszystkim architekci, a nie deweloperzy. Nad projektem ma pracować 40 najlepszych pracowni z Dolnego Śląska.

Wrocławska WUWA to idealne, wzorcowe osiedle z końca lat 20. XX wieku, pełne pudełkowatych białych domów, a także bloków przypominających zagubione w zieleni transatlantyki. Swą nazwę wzięła od niemieckich słów "Wohnung und Werkraum" (Mieszkanie i miejsce pracy). Pod takim tytułem odbyła się we Wrocławiu głośna wystawa Werkbundu, czyli niemieckiej organizacji zrzeszającej architektów, artystów, rzemieślników i przemysłowców, która miała za cel stworzyć lepsze otoczenie - domy, meble, akcesoria, sprzęty - dla nowoczesnego człowieka.

Nowa WUWA zostanie wybudowana przy ul. Kosmonautów, pomiędzy autostradową obwodnicą Wrocławia a rzeką Ługowina. Dlaczego akurat tam? Bo tam ma powstać trzecie centrum miasta (obok okolic Rynku i Hali Stulecia) Choć budowana pod patronatem miasta, to kluczową rolę w jego powstaniu odegra Izba Architektów.

- My zapewnimy jedynie podciągnięcie mediów do tego osiedla. Resztę sfinansują deweloperzy, współpracujący z architektami - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

O tym, że w mieście powstanie WUWA 2 wiadomo już od ponad roku. Wiemy także dość dobrze, czym ma ona być.

- Jesteśmy w takim momencie, w którym musimy porozmawiać o jakości tego, co budujemy. Jeśli nie wrócimy do tradycji eksperymentowania - za kilka lat to na nas spadnie wina. Że nie rozwiązaliśmy żadnego z problemów Potrzebujemy poligonu doświadczalnego by odpowiedzieć na te pytania. I powinna być nim Nowa WUWA - tłumaczył w wywiadzie dla nas Zbigniew Maćków, przewodniczący Wrocławskiej Izby Architektów, autor m.in. rozbudowy Renomy.

To właśnie Izba będzie odpowiadała za powstanie WUWY 2. To ona, we współpracy np. ze stowarzyszeniem architektów czy Architektem miasta wyznaczyła podstawowy cel budowy tego osiedla. Jest nim zaprojektowanie i wybudowanie osiedla mieszkaniowego odpowiadającego potrzebom nowoczesnego miasta, jego aktywnych mieszkańców i budującego więzi społeczne, które przy okazji będzie architektoniczną wizytówką założeń ESK 2016.

Jednak to nie architektura ma być kluczowa w przypadku WUWY 2. Powinna być "pochodną obecnych realiów społeczno-gospodarczych, ale musi dawać możliwość przekształceń i modyfikacji prognozowanych w okresie najbliższych 10 lat. Przy zachowanych wysokich wymaganiach estetycznych i ekologicznych powinna uwzględniać walory ekonomiczne".

Co to oznacza?

- Przez 80 lat, od czasu pierwszej wystawy WUWA, którą teraz rewitalizujemy, świat bardzo się zmienił. Dziś prawie każdy ma samochód, telefon komórkowy, coraz częściej pracuje z domu. Tymczasem w dziedzinie architektury jeśli już są zmiany, to na gorsze: 80 procent mieszkań ma dwa pokoje i 42 metry kwadratowe, dostosowanych do potrzeb małżeństwa z dzieckiem. Tymczasem to wcale nie jest jedyny i nawet nie dominujący model naszych potrzeb. WUWĄ 2 będziemy chcieli pokazać, że wcale nie musi tak być - tłumaczy Zbigniew Maćków.

Kto to zrobi?

Do pracy przy projekcie WUWA 2 zostanie zaproszonych ok. 40 najlepszych architektów z Dolnego Śląska. Mają oni wspólnie opracować plan osiedla, przy współpracy z deweloperami (którzy już wyrazili zainteresowanie projektem), ale także opinii publicznej.

- Nie zamkniemy się na rok po to, żeby potem pokazać: tak to będzie wyglądało. Do prac na każdym etapie zaprosimy dziennikarzy po to, by na bieżąco pokazywali nad czym pracujemy, aby opinia publiczna przez cały czas miała realny udział w tym co robimy - tłumaczy Zbigniew Maćków. - Przez cały czas będą nam także doradzać deweloperzy, którzy, choć nie będą mieli decydującego głosu, to jednak będą uczestniczyć w pracach na każdym etapie, bo w końcu to oni sfinansują budowę a potem będą sprzedawać mieszkania - dodaje.

Teren projektowania obejmie 40 hektarów między przy ul. Kosmonautów, pomiędzy autostradową obwodnicą Wrocławia a rzeką Ługowina, ale w pierwszym etapie, do końca 2014 roku zabudowane zostanie jedynie 10 hektarów. Za niecały rok mamy zobaczyć projekt tego, jak będzie wyglądała WUWA 2. A jeszcze w tym roku poznamy nazwiska architektów, którzy będą pracować nad tym projektem.

Bartłomiej Knapik

    Więcej o:

Skomentuj:

WUWA 2 powstanie we Wrocławiu