Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poznań. Wieża widokowa na Szachtach już otwarta

JB

Mieszkańcy Poznania zyskali nowy punkt, z którego mogą podziwiać krajobraz i panoramę miasta. Wieża widokowa na Szachtach powstała w ramach budżetu obywatelskiego.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu
Materiały Urzędu Miasta Poznania

Nie było łatwo

Wieża widokowa stanęła na poznańskich szachtach, czyli gliniankach (dawnych wyrobiskach gliny zalanych wodą, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego), w sąsiedztwie dawnej cegielni oraz Stawów: Rozlanego i Glabisa. Cały teren zajmuje powierzchnię 160 ha. Znajduje się tam około 40 stawów.

Nie było łatwo. To projekt innowacyjny. Poza tym okazało się, że koszty budowy wieży widokowej były zdecydowanie większe niż zakładała początkowa wycena. Pomógł nasz fundusz rezerwowy, który stworzyliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu udało się dołożyć pieniądze, a dzisiaj możemy cieszyć się z tego pięknego kompleksu. Myślę, że dzięki tej wieży nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale wszyscy poznaniacy przekonają się, że można tutaj wspaniale spędzać czas.

- mówił podczas otwarcia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.

120 stopni

Nowy punkt widokowy ma 25 metrów wysokości. Wieża została zaprojektowana na planie trójkąta. Jej konstrukcja jest stalowa, a obudowa drewnopodobna. Na szczyt prowadzą schody (około 120 stopni). Natomiast na samej górze znajduje się zadaszony taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Poznania i Lubonia oraz pobliskie tereny zielone. Koncepcja architektoniczna została opracowana przez projektantów z Toya Design.

Na wieży zamontowane zostało oświetlenie, także wzdłuż schodów. Pomyślano również o systemie monitoringu. Dojście do punktu widokowego prowadzi przez utwardzone ścieżki oraz placyk, a w przyszłym roku teren zostanie uzupełniony o elementy małej architektury

Mała architektura

Wieża widokowa to nie jedyna inwestycja na tym terenie. Już wcześniej powstały alejki spacerowe. W listopadzie zakończyła się także budowa pomostu rekreacyjnego na Stawie Rozlanym. Mostek (o powierzchni 55 mkw, długości ok. 25 m, szerokości 2,5 m) ma kształt półkolisty i jest otoczony balustradą. Zadbano także o wjazd dla osób niepełnosprawnych. Do pomostu prowadzi utwardzone dojście. W sąsiedztwie znajduje się mała architektura - ławki, kosze na śmieci oraz tablica informacyjna. Wykonano też trawnik i zasadzono rośliny - drzewa i krzewy.

Koszt budowy wieży widokowej to ponad 1,3 mln zł, a pomostu - 620 tys. zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Poznań. Wieża widokowa na Szachtach już otwarta