Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mołdawia: piekielna wieża komunizmu. Romashka - blok w Kiszyniowie

Redakcja Pressland/WG

Romashka, zwana również kolbą kukurydzy, to blok socjalny zbudowany w latach 80. w Kiszyniowie. Można było tu mieszkać, czekając na znalezienie stałego miejsca pobytu. Znajdowała się w nim wspólna pralnia, kuchnia, a nawet sala gimnastyczna. Dziś większość pięter stoi pusta, ale na niektórych kondygnacjach nadal żyją ludzie. Legenda głosi, że Romashka kiedyś obracała się na kołach wokół własnej osi…

Romashka w Kiszyniowie
Romashka w Kiszyniowie
Fot. screen z odcinka

Romashka w Kiszyniowie: rumianek czy kukurydza?

Romashka czyli rumianek. Tak pieszczotliwie o tym gigantycznym, betonowym bloku mówią mieszkańcy Kiszyniowa. Smukły, niegdyś śnieżnobiały budynek budzi również skojarzenie z kolbą kukurydzy. Nazywany też "Romanitą" budynek powstawał w latach 1978-1986. Zaprojektowali go architekt 0. Vronski i inżynier A. Marian. Nad najwyższym ówczesnym obiektem w stolicy Mołdawii, pracowali również O. Blogu, S. Crani, N. Rebenko i P. Feldman.

Romashka w Kiszyniowie: architektura

Romashka ma 77 metrów wysokości i 22 piętra. Na 16 kondygnacjach znajdowały się mieszkania. Cztery piętra zajmowały pomieszczenia gospodarcze ( m.in. pralnie i suszarnie). Dwa podziemne poziomy były pomieszczeniami technicznymi. Na każdym piętrze zaprojektowano 8, dwupokojowych jednostek mieszkalnych, z łazienką i balkonem. Mieszkania połączone były z częścią wspólną (zaprojektowaną na każdej kondygnacji mieszkalnej), w której znajdowała się kuchnia i pomieszczenie rekreacyjne. W budynku jest centralna, spiralna klatka schodowa i trzy windy - dwie pasażerskie i jedna towarowa.

Wieża, stojąca w pobliżu Republikańskiego Szpitala Klinicznego, na obrzeżach parku Valea Trandafirilor, miała być częścią większego kompleksu. Planowano tu budowę restauracji, hali sportowej, dużego dziedzińca i parkingu. Powstała tylko Romashka.

Romashka w trakcie budowy
Romashka w trakcie budowy
Fot. Screen z odcinka

Romashka w Kiszyniowie: symbol upadku

Dziś Romashka jest symbolem upadku. Budynek jest w opłakanym stanie - elewacja się sypie, nie działają windy, sklepy, pomieszczenia gospodarcze są od dawna zamknięte. Dodatkowo mieszkańcy samodzielnie powiększają swoje mieszkania, zabudowując balkony różnymi materiałami. Stwarza to realne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Liczne dobudówki obciążają konstrukcję budynku.

Romashka w Kiszyniowie
Romashka w Kiszyniowie
Fot. screen z odcinka
    Więcej o:

Skomentuj:

Mołdawia: piekielna wieża komunizmu. Romashka - blok w Kiszyniowie