Ruszyła budowa najwyższej wieży na świecie. The Tower w Dubaju prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa

The Tower w Dubaju przewyższy o 100 metrów najwyższy do tej pory budynek świata, czyli Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów. Termin ukończenia budowy przewidziano na 2020 rok. W tym samym roku ma zostać oddany do użytku Jeddah Tower w mieście Dżudda. Wysokość wieżowca, który powstaje w Arabii Saudyjskiej ma przekroczyć 1000 metrów. Jeśli The Tower w Dubaju będzie pierwszy to na jakiś czas stanie się najwyższym budynkiem świata. Wyścig trwa.

Obecnie za najwyższą wieżę świata uważa się mierzącą 634 metry Tokyo Skytree. Księga rekordów Guinnessa określa wieże jako konstrukcje, w których mniej niż 50 % całkowitej wysokości zajmuje powierzchnia użytkowa. 

The Tower została zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava, inwestycję prowadzi firma Emaar Properties. Wieża będzie usytuowana pomiędzy dwoma przeszkolonymi drapaczami chmur  i zostanie przymocowana linami do ziemi. Wszystko po to, by niwelować podmuchy wiatru i symetrycznie rozłożyć ciężar. Wybudowanie 928 metrowej budowli to wielkie wyzwanie konstruktorskie.Kształt wieży inspirowany jest tradycyjną architekturą islamu. Smukła konstrukcja przypomina minarety, z których codziennie roztacza się wezwanie do modlitwy. Natomiast kompozycja budynku odwołuje się do symboliki kwiatu lilii. U stóp wieży, jak i na poszczególnych kondygnacjach zaplanowane są ogrody i przestrzenie rekreacyjne, w tym luksusowe restauracje, tarasy widokowe i strefy Spa. Koszt budowy szacowany jest na miliard dolarów. 

Arabska wieża Eiffla

Ukończenie budowy planowane jest na 2020 rok. Budowla ma mieć swoje uroczyste otwarcie w trakcie dubajskiego EXPO i podobnie jak wieża Eiffla stać się ikoną architektury rozpoznawalną na całym świecie.  

Drapacze chmur imponujące wielkością, wysokością i rozmachem konstrukcyjnym od zawsze budują prestiż miast. Świadczą o nowoczesności, bogactwie i rozwoju ekonomii w miejscu, w którym powstają.Tak jest w przypadku Dubaju, który w szybkim tempie pnie się do góry, inwestuje w rozwój infrastruktury, wznosi imponujące drapacze chmur, po to, by zwrócić na siebie oczy całego świata. Arabscy inwestorzy prześcigają się w biciu kolejnych rekordów Guinnessa. Zobaczymy, jak będzie wyglądała realizacja The Tower, na wizualizacjach wygląda jak unoszący się na miastem półprzeźroczysty duch.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

WIDEO poniżej przedstawia koncepcję architektoniczną wieży:

Więcej o:
Komentarze (17)
Ruszyła budowa najwyższej wieży na świecie. The Tower w Dubaju prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gosc

  Oceniono 7 razy 5

  A poza megalomanią to jest jakieś uzasadnienie budowania czegoś tak wysokiego?

 • patatajmiauhau

  Oceniono 4 razy 4

  Polski maszt radiowy w Konstantynowie o wysokości 646 m, wybudowany w 1974 (runął w 1991), długo był najwyższą budowlą na świecie.

 • face42

  Oceniono 6 razy 4

  kiedyś to wszystko pie...ie...

 • Gość: kbj

  Oceniono 4 razy 4

  Kraj na ropę, megalomania by zbudować coś na piaskach, coś oczywiście naj, jeżeli braknie surowców a z turystyką pójdzie coś nie tok to to wszystko pęknie jak bańka mydlana

 • Paweł Praski

  Oceniono 3 razy 3

  Podając jakoby parametry samej wieży podajecie parametry całej dzielnicy. Gdzie wy chcecie zmieścić te setki milionów (!) metrów kwadratowych w tej ażurowej wieży ?? Przepraszam, ale niewiarygodnie żenujący poziom :// A to, że wieża wcale nie będzie najwyższa, bo już od jakiegoś czasu trwa budowa w Arabii Saudyjskiej wyższej, ponad 1000-metrowej to już przy tym szczegół.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiem, czy "każdy będzie chciał tam mieszkać", bo Dubaj należy do miejsc, które w ciągu jakichś stu lat mogą stać się niezdatne do zamieszkania, jeśli zmiany klimatyczne nie zostaną powstrzymane.
  Nawiasem mówiąc... nie wiem, teraz jednak inwestorzy reklamują swoje budynki jako "ekologiczne" i ogólnie rzeczywiście buduje się bardziej "ekologicznie". Ale jednak nie ma szans, żeby budowa czegoś takiego nie pożarła wielkich ilości energii - z tego punktu widzenia każda budowa megawieżowca w Dubaju pośrednio przyczynia się do tego, że za kilkadziesiąt czy sto lat może się on stać emiratem-widmem.

 • Konto Ja1

  Oceniono 2 razy 2

  Może nie tak prędko, ale ropka się skończy, pozostanie budowanie zamków z piasku.

 • mr.knox

  Oceniono 4 razy 2

  A zaplaca wszyscy podczas tankowania samochodu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX