Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Złoty medal RIBA 2017 dla Paulo Mendesa da Rocha

red

Paulo Mendes da Rocha, brazylijski architekt wielokrotnie nagradzany m.in. nagrodą Pritzkera, Oscarem w dziedzinie architektury oraz najważniejszym europejskim wyróżnieniem nagrodą Miesa van der Rohe został uhonorowany w zeszłym tygodniu złotym medalem przyznawanym przez Królewski Instytut Brytyjskich Architektów RIBA.

Ginasio Paulistano Athletic Club
Ginasio Paulistano Athletic Club
mat. prasowe

Paulo Mendes da Rocha to światowej sławy architekt, którego twórczość zaliczana jest do brazylijskiego modernizmu. Znany ze swojego zamiłowania do surowego betonu i postawy głoszącej, że architektura powinna być tania i dostępna dla wszystkich.Jego twórczość wpisuje się w nurt brutalizmu, który cechują monumentalizm i geometryzacja formy. Konstrukcje budynków wykonane są głównie z betonu i stali, z widocznymi zaciekami na elewacji i odciskami szalunków pozostawionymi na betonie. Duży wpływ na pracę Mendesa  wywarli Oscar Niemeyer i Joao Vilanova Artigas.

Paulo Mendes da Rocha tworzy i pracuje w brazylijskim Sao Paulo. Do jego najbardziej znanych realizacji należą: Muzeum Sztuki Współczesnej (1975), Muzeum Rzeźby (1988), renowacja Akademii Sztuk Pięknych oraz Muzeum Języka Brazylijskiego utworzone w starym dworcu kolejowym. Architekt zyskał światową sławę po zaprojektowaniu pawilonu na międzynarodową wystawę w Osace, która odbyła się w 1970 roku. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Złoty medal RIBA 2017 dla Paulo Mendesa da Rocha