Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ruszyła budowa najwyższej wieży na świecie. The Tower w Dubaju prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa

red

The Tower w Dubaju przewyższy o 100 metrów najwyższy do tej pory budynek świata, czyli Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów. Termin ukończenia budowy przewidziano na 2020 rok. W tym samym roku ma zostać oddany do użytku Jeddah Tower w mieście Dżudda. Wysokość wieżowca, który powstaje w Arabii Saudyjskiej ma przekroczyć 1000 metrów. Jeśli The Tower w Dubaju będzie pierwszy to na jakiś czas stanie się najwyższym budynkiem świata. Wyścig trwa.

The Tower w Dubaju
The Tower w Dubaju
mat. prasowe

Obecnie za najwyższą wieżę świata uważa się mierzącą 634 metry Tokyo Skytree. Księga rekordów Guinnessa określa wieże jako konstrukcje, w których mniej niż 50 % całkowitej wysokości zajmuje powierzchnia użytkowa. 

The Tower została zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava, inwestycję prowadzi firma Emaar Properties. Wieża będzie usytuowana pomiędzy dwoma przeszkolonymi drapaczami chmur  i zostanie przymocowana linami do ziemi. Wszystko po to, by niwelować podmuchy wiatru i symetrycznie rozłożyć ciężar. Wybudowanie 928 metrowej budowli to wielkie wyzwanie konstruktorskie.Kształt wieży inspirowany jest tradycyjną architekturą islamu. Smukła konstrukcja przypomina minarety, z których codziennie roztacza się wezwanie do modlitwy. Natomiast kompozycja budynku odwołuje się do symboliki kwiatu lilii. U stóp wieży, jak i na poszczególnych kondygnacjach zaplanowane są ogrody i przestrzenie rekreacyjne, w tym luksusowe restauracje, tarasy widokowe i strefy Spa. Koszt budowy szacowany jest na miliard dolarów. 

Arabska wieża Eiffla

Ukończenie budowy planowane jest na 2020 rok. Budowla ma mieć swoje uroczyste otwarcie w trakcie dubajskiego EXPO i podobnie jak wieża Eiffla stać się ikoną architektury rozpoznawalną na całym świecie.  

Drapacze chmur imponujące wielkością, wysokością i rozmachem konstrukcyjnym od zawsze budują prestiż miast. Świadczą o nowoczesności, bogactwie i rozwoju ekonomii w miejscu, w którym powstają.Tak jest w przypadku Dubaju, który w szybkim tempie pnie się do góry, inwestuje w rozwój infrastruktury, wznosi imponujące drapacze chmur, po to, by zwrócić na siebie oczy całego świata. Arabscy inwestorzy prześcigają się w biciu kolejnych rekordów Guinnessa. Zobaczymy, jak będzie wyglądała realizacja The Tower, na wizualizacjach wygląda jak unoszący się na miastem półprzeźroczysty duch.

ZOBACZ WIZUALIZACJE>>>

WIDEO poniżej przedstawia koncepcję architektoniczną wieży:

    Więcej o:

Skomentuj:

Ruszyła budowa najwyższej wieży na świecie. The Tower w Dubaju prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa