Nowe werandy i zadaszony basen. Pomysł na rozbudowę dworku

Właściciele niewielkiego, nawiązującego do stylu dworkowego domu na południu Polski podjęli decyzję o jego rozbudowie. Głównym celem było zadaszenie zewnętrznego basenu znajdującego się w ogrodzie, ale przy okazji postanowili na wprowadzenie niewielkich zmian do głównej bryły budynku, które miały zwiększyć jego powierzchnię i poprawić jakość przestrzeni we wnętrzach.

Za projekt przebudowy odpowiada pracownia BXBstudio Bogusław Barnaś. Autorzy przebudowy postanowili na proste i nowoczesne rozwiązanie, ale nawiązujące do istniejącego budynku. Rozbudowa miała być dyskretnym tłem dla starego domu.

Budynek basenu został zaprojektowany tak aby nie konkurować z istniejącym budynkiem. Jego linearna forma nawiązuje zestawionymi materiałami do istniejącego budynku. Prosta, minimalistyczna forma z płaskim, otwieranym dachem nawiązuje wysokością do okapów istniejącego obiektu, otwiera się transparentną, mobilną fasadą na przestrzeń domu i ogrodu, natomiast od strony północnej stanowi intymną przegrodę zapewniającą poczucie intymności użytkownikom.

Architekci zaproponowali obudowanie basenu i prowadzącego do niego łącznika mobilnymi, przeszklonymi ścianami, które pozwalają w ciągu lata na otwarcie przestrzeni. Po zamknięciu pozwalają jednak umożliwiają wygodne korzystanie z nowych pomieszczeń także podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jedynie ściana od strony sąsiedniej działki została zaprojektowana w tradycyjnej i nieprzeziernej formie, tak aby mieszkańcy mogli czuć się komfortowo korzystając z prywatnych części domu.

Projekt zadaszenia basenu stał się też okazją do wprowadzenia modyfikacji w głównej bryle budynku. Istniejące tarasy zostały zabudowane, a nowe ściany zaprojektowano w formie przypominającej tradycyjne werandy. Dzięki temu rozbudowa pozwoliła na zwiększenie przestrzeni - jedna z nowych przestrzeni została przeznaczona na kącik wypoczynkowy, druga stanowi aneks jadalny. Nad częścią wypoczynkową zaproponowano także przebudowę istniejącego stropu balkonu na wypełniony przeszkleniami, dzięki czemu do wnętrza salonu ma dostawać się więcej światła.

Rolę tarasów przejął szeroki łącznik prowadzący do basenu - latem otwarty, zimą stanowiący zieloną enklawę z widokiem na zaśnieżony ogród.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Więcej o:
Komentarze (18)
Nowe werandy i zadaszony basen. Pomysł na rozbudowę dworku
Zaloguj się
 • Gość: gość w dom

  Oceniono 12 razy 8

  Uwielbiam połączenia starego z nowym, ale w tym wypadku pasuje mi to niestety jak pięść do nosa. Sam dworek i okolica są na tyle malownicze , że dobudowa masywnej chociaż teoretycznie prostej bryły basenu wydaje się kompletnie niezrozumiała. Wolałabym to chyba w roli oddzielnego budynku nieprzysłaniającego bryły dworku. Psuje! :D

 • Gość: mimi

  Oceniono 8 razy 4

  haha. Najładniejsze są rzeczy, których nie projektował architekt. Piękny pejzaż. Pewnie naturalnie ładniejszy, niż na tych sztucznych obrazkach i willa w starym stylu. Niestety to, co dobudowane woła o pomstę...

 • Gość: verseau

  Oceniono 2 razy 2

  to niedorzeczne

 • Gość: Rafał

  Oceniono 1 raz 1

  Nienawidzę tych naszych "polskich dworków"....

 • Gość: Architekturrrrr

  Oceniono 4 razy 0

  Architekt miał bardzo trudne zadanie do wykonania - rozbudowa komunikacyjna i funkcjonalna dworku, połączenie z basenem. Problem w takiej sytuacji stanowi znalezienie odpowiedniego charakteru wykorzystanych środków w taki sposób, aby nowa tkanka korespondowała z zastaną i nie działała na nią negatywnie, ale równocześnie wyrażała odpowiedni dla czasu ukształtowania - a więc współczesny język architektury, którego zresztą wymagał sam program funkcjonalny zleconych prac - zadaszony basen i dobudowa werand, które nie dałoby się traktować jako naturalnej rozbudowy dworka. I w tych wymienionych aspektach, w moim odczuciu architekt poradził sobie doskonale. Propozycja bardzo dobrze koresponduje z dworkiem, płynnie zwiększając użycie współczesnych rozwiązań od zapożyczającej charakter i elementy dworka werandy do minimalistycznej, ale ciepłej bryły wiaty basenu. Projekt podoba mi się również ze względu na samą wrażliwość użytych rozwiązań. Ta nowoczesna ingerencja jest po prostu urocza, kameralna, ciepła. Czyli tak jak to powinno w moim mniemaniu tutaj zadziałać. Gratulacje dla autorów. Pozdrawiam

 • Gość: Małgorzata B

  Oceniono 5 razy -1

  Rzeczywiście FATALNIE to wygląda. W pierwszym momencie , jak zobaczyłam pierwsze zdjęcie , to myślałam, że to wina tego, że sam dworek jest brzydki. Ale kiedy obejrzałam zdjęcia przed przebudową, okazało się, że dworek jest ładny, tylko przebudowany wygląda źle. Powodem brzydoty całości nie jest bryła basenu i łącznika (które są ładne) , tylko okropne w formie przeszklenia przestrzeni pod balkonami.
  Projektant, w dobrej wierze, poszedł tu po najmniejszej linii oporu i dostosował wygląd tych przeszkleń do starych okien w dworku.Teoretycznie myśląc wydawałoby się to logiczne, tyle, że wygląda to OKROPNIE. Wdaje mi się, że gdyby przełamać schemat myślowy i zaprojektować szklane ściany pod balkonami jako nowoczesne, w stylu przeszkleń basenu i łącznika, wyglądałoby to o wiele lepiej i spójniej.

 • Gość: ola

  Oceniono 2 razy -2

  Domek perełka, basen tło, ciekawy projekt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX