Dom osadzony w tradycji - Małopolska Chata Podcieniowa

Dzisiaj podcienia kojarzą się głównie z zabudową usługową w centrach miast. Ale historycznie obecne były także w budownictwie jednorodzinnym. Małapolska Chata Podcieniowa wraca do tej formy i pokazuje, że także w nowoczesnej architekturze jest miejsce dla dawnych tradycji.

Podcienia od wieków chroniły strefę wejściową przed deszczem, czy gorącym letnim słońcem. W tradycji często były lokalizowane przy głównych ulicach czy rynkach pozwalając na wygodną komunikację po mieście bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Taka lokalizacja była też sprzyjająca dla rozwoju handlu czy usług, stąd dziś podcienia kojarzymy głównie z pieszymi pasażami handlowymi. Ale deszcz, śnieg, czy słońce dotyczą przecież także domów jednorodzinnych, stąd dziś sięgamy często do różnych rozwiązań i budujemy różnego rodzaju daszki nad wejściami do budynków. A gdyby tak wrócić do tradycji i wykorzystać podcienia?

Takie zadanie postawili sobie architekci z pracowni BXBstudio Bogusław Barnaś, którzy dawną formę architektoniczną postanowili opowiedzieć nowoczesnym językiem.

Projektowany dom znajdował się na lekko pochyłej działce, na której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszczał jedynie budowę domu złożonego z parteru i użytkowego poddasza przekrytego spadzistym dachem.

Pomimo kontrowersyjnych zapisów, znacznie ograniczających możliwości kreacji ciekawej formy architektonicznej na tej pięknie ukształtowanej działce widokowej, o znaczącym południowym spadku, udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku harmonijnie wpisującą się w krajobraz. Wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów podłogi, nadal prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego. Zaprojektowana forma naturalnie wpisuje się w topografię terenu oraz widokową działkę o nieregularnym kształcie - opisują projekt architekci z BXBstudio Bogusław Barnaś.

Wejście budynku znajduje się w wyższej części działki. Wraz ze spadkiem terenu, podłoga w kolejnych partiach parteru obniża się dzięki czemu udało się zwiększyć wysokość strefy dziennej. Różnica poziomów pomiędzy kuchnią i jadalnią, a salonem została zaprojektowana częściowo w formie schodów, które znajdują swoją kontynuację także na zewnątrz budynku. Częściowo zaś przybrała formę uskoku tworzącego formę wielopoziomowego audytorium, które może być wykorzystane do projekcji filmów czy nietypowej aranżacji przestrzeni gościnnej.

Poddasze to prosta dwuspadowa forma tworząca od strony południowej strzeliste, widokowe wnętrze głównej sypialni, natomiast od strony północnej dwupoziomowe wnętrza, pokoje i pomieszczenie do pracy z antresolą.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

ZOBACZ TEŻ: BXBStudio Bogusław Barnaś - Architektura zakorzeniona w tradycji

 

Więcej o:
Komentarze (19)
Dom osadzony w tradycji - Małopolska Chata Podcieniowa
Zaloguj się
 • ampolion

  Oceniono 6 razy 2

  Ja wolę prosotę, a nie reklamę mego statusu finansowego.

 • Gość: Małgorzata B

  Oceniono 4 razy 2

  Nie nazwałabym tego budynku "chatą", bo jest zbyt nowoczesna i "miejska", a nie wiejska.
  Gdyby nie ta nazwa, na pewno nikt by nie wpadł na to ,że inspiracją jest budynek wiejski.
  Sam dwuspadowy dach z głębokim podcieniem ,to za mało żeby " uzyskać" wsiowy look.
  Ale sam projekt jest OK, choć nie powalający.
  Natomiast to co generalnie robi p.Barnaś, czyli inspirowanie się ludowością, czy też szerzej rozumianą, polskością bardzo mi się podoba. Sama również to robię.

 • Gość: Małgorzata B

  Oceniono 5 razy 1

  DO administratora :CO Z TEGO,że zmieniliście wygląd Bryły i jest ładniej, skoro nagminnie powtarzają się, i nie tylko mnie, KŁOPOTY TECHNICZNE z zamieszczeniem posta na Bryle!
  Jest to maksymalnie wkurzające, zwłaszcza, gdy post jest długi.

 • Ryszard Festina

  Oceniono 2 razy 0

  ładne... ale po co do tego dorabiać puste idee... CHATA, PODCIENIOWA,TRADYCJA...chociaż architektura to sztuka dorobienia historyjki do tego co nam się w nocy zupełnie przypadkowo na "kartce" urodziło :)

 • drzejms-buond

  0

  pamiętajcie ocieplić troszkę drewnem, skoro ma być "osadzone w tradycji" co do bryły nie będę się czepiał. Strona z wejściem i tarasem...bardzo!

 • Gość: Buba

  Oceniono 6 razy 0

  Ta budowla nie ma nic wspólnego z polską chatą. To przróbka tejże zainspirowana minimalistycznymi, współczesnymi klimatami gorącego południa.

 • Gość: Koniecny

  Oceniono 4 razy 0

  Haha. Już po klawej nazfie wiem, że to projekt Banasia!. Gość ma sfój styl:)

 • Gość: 666_SzyszkoDoLasu

  Oceniono 2 razy -2

  Pan Barnas sie bardzo stara, ale nie(stety) drugim Koniecznym nie bedzie. Nie ten talent, chociaz PR - owo podobny. Nudne do bolu I brak proporcji - mniej czasu na wizki I zdjecia z zaprzyjazniona rodzina, wiecej nad kalka I modelem. Powodzenia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX