Nowe osiedle od JEMS Architekci. Powtórzy sukces 19 dzielnicy?

W Gdańsku powstanie nieduże osiedle zaprojektowane w pracowni JEMS Aechitekci. W Warszawie pracownia ta zaprojektowała między innymi osiedle 19 dzielnica obsypane wieloma nagrodami i charakteryzujące się dobrą i ciekawą architekturą. Gdański projekt ma dużo mniejszą skalę, ale zapowiada się nie mniej interesująco.

U zbiegu ulic Rajskiej i Heweliusza w Gdańsku w niedużej odległości od wyspy Ołowianki powstanie zespół nowych budynków zaprojektowanych w pracowni JEMS Architekci. To miejsce przez mieszkańców bywa dziś nazywane dziurą wstydu - działka jest ogrodzona metalowym płotem za którym od kilkunastu lat straszy wykop pod przerwaną inwestycję. Teraz miejsce na nowo ma szansę stać się częścią miejskiej tkanki.

W ramach kompleksu powstanie prostopadłościenny budynek biurowy oraz przypominający w rzucie literę U budynek mieszkalny. Część biurowa będzie miała 9 kondygnacji nadziemnych (37 metrów wysokości). Będzie on stanowił swoiste przejście między sąsiadującym z inwestycją wyższym hotelem, a planowaną niższą sześciokondygnacyjną zabudową mieszkalną poprowadzoną w stronę placu Różanego i sąsiednich niskich budynków.

Obydwa budynki połączy wspólny podziemny parking oraz jednorodna ceglana i prosta stylistyka z dużymi powierzchniami przeszkleń. Cegła na elewacjach to swoisty ukłon w  stronę gdańskiej architektury gotyku ceglanego. Również sama forma budynku mieszkalnego podzielonego pionowymi pasami loggii na wąskie odcinki przywodzi na myśl kojarzące się ze staromiejską zabudową wąskich hanzeatyckich kamienic ustawionych szczytowo w stronę ulic.

Zmodernizowany zostanie także plac Różany, na którym pojawią się nowe posadzki, mała architektura i zieleń. Aby ułatwić dostęp do placu w parterze budynku mieszkalnego sąsiadującego z otwartym terenem w kondygnacji parteru został zaplanowany szeroki prześwit umożliwiający swobodną komunikację.

Jeśli nie będzie żadnych odwołań od wydanego właśnie pozwolenia na budowę inwestor planuje wkroczyć na plac budowy jeszcze na jesieni bieżącego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem całą inwestycja zakończy się na początku roku 2018.

ZOBACZ PROJEKT >>>

Więcej o:
Komentarze (10)
Nowe osiedle od JEMS Architekci. Powtórzy sukces 19 dzielnicy?
Zaloguj się
 • Gość: Marcin

  Oceniono 4 razy 4

  p.s. Mam nadzieję, że chociaż cegła będzie prawdziwa, a nie wyciśnięta z tynku....

 • Gość: gdański_architekt

  Oceniono 9 razy 3

  Mimo, że prezentuje się dobrze. To moje wątpliwości budzi skala tych budynków. Projektanci wykorzystali na maksa kulawy plan zagospodarowania przestrzennego. Projektowane budynki już na wizualizacjach przytłaczają modernistyczny budynek NOT'u oraz dominują w pierzei ulicy Rajskiej. Należało by także przemyśleć czy elewacja od strony ulicy Rajskiej nie powinna być bardziej zróżnicowana w detalu i kolorystyce.

 • Gość: klaps

  Oceniono 3 razy 1

  Faktycznie będzie równie ciasno co w 19 Dzielnicy. I wysokość nie korespondująca z drugą stroną ulicy :-)

 • Gość: Marcin

  Oceniono 3 razy 1

  No cóż, panorama z Błędnika - tak chroniona przez lata, mocno ucierpi przez te budynki. Są co najmniej o jedno piętro za wysokie i niepotrzebnie zabudowują plac przed NOT`em, dodatkowo przesłaniając najciekawszy fragment panoramy... Współprojektowałem sąsiedni dom towarowy i pamiętam jak te zagadnienia były istotne..Szkoda, że w tak ścisłym centrum miasta powstaje "osiedle". To też nie było do pomyślenia przez lata. Jak widać, można przetrzymać włodarzy wieloletnioą dziurą w ziemi i zaszaleć, podpierając się renomowaną pracownią.

 • Gość: sile

  Oceniono 11 razy 1

  Nagrody XIX dzielnicy są jak medale dla afrykańskich "biegaczek" na igrzyskach. Nietrudno o medal, kiedy nie ma z kim konkurować.

 • 1leszczynka

  0

  taka skala prosi się o drzwi XXL Hormanna. widziałam je w tym roku na budmie. Genialne :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX