Z wizytą w pracowni: JEMS Architekci
Tak pracują architekci jednej z najbardziej znanych pracowni w kraju












Projektowanie pracowni czy domu mieszkalnego dla siebie to ciężkie zadanie. Są architekci, którzy twierdzą, że najczęściej kończy się ono porażką - tak Maciej Miłobędzki z JEMS Architekci rozpoczyna opis budynku będącego siedzibą pracowni.
Czy ma rację? Z pewnością w jego dość pesymistycznych słowach jest wiele prawdy, bowiem możliwość stworzenia budynku - manifestu dla wielu architektów może okazać się pokusą nie do oparcia.
Jednym z głównych założeń projektowych było stworzenie przestrzeni integrującej zespół wokół wspólnych zadań projektowych. Sprzyja temu otwartość wnętrz zorganizowanych według prostych i czytelnych reguł. Ich warsztatowy charakter pomaga skupieniu i koncentracji, stanowi tło dla codziennej pracy projektantów. Stanowiska pracy zostały oddzielone od pomieszczeń obsługujących jedynie poprzez biegnące przez całą długość budynku żelbetowe podciągi. Poprzecznie do nich ustawiona została ażurowa klatka schodowa o stalowej konstrukcji.
Główne cechy rozplanowania wnętrz, a także surowy charakter użytych materiałów- betonu, stali i szkła „ocieplonych” naturalnymi drewnianymi posadzkami, przywodzą na myśl inną realizację pracowni JEMS - siedzibę Agory. Nic dziwnego, bowiem oba biurowce powstawały w tym samym czasie i są efektem tych samych poszukiwań formalnych. Podobnie jak w przypadku gmachu przy ul. Czerskiej, uliczna fasada siedziby JEMS-ów odzwierciedla zasadę budowy przekroju poprzecznego budynku. Neutralna, podwójnie szklona elewacja doskonale wkomponowuje się w otoczenie budynków Dolnego Mokotowa, ale nie powiela form sąsiednich obiektów. Twórcy starali się aby odrębny i oszczędny w swej estetyce budynek nie stanowił kuriozum w otoczeniu, ale jednocześnie zewnętrzna transparentna powłoka wyróżnia go i sugeruje wyjątkowość funkcji.
Swoistym podsumowaniem tej realizacji niech będzie kolejna niezwykle trafna diagnoza autorstwa Miłobędzkiego. Stwierdził on, że zadaniem równie trudnym jak projektowanie było zdobycie się na odpowiedni dystans w opisywaniu założeń projektu zwłaszcza, że powstał on długo i ma wielu ojców (matek), przyznających się oczywiście wyłącznie do tego, co się w realizacji sprawdziło.
źródła: JEMS Architekci, M. Miłobędzki Założenia autorskie, "A-m" 02/2005
Siedziba pracowni JEMS Architekci
Autorzy: JEMS Architekci: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski oraz Izabela Leple
Współpraca: Marta Świątek-Piziorska, Kasper Mączeński
Projekt: 1999-2002
Realizacja: 2002-2004
- Więcej o:
Nowe osiedle od JEMS Architekci. Powtórzy sukces 19 dzielnicy?
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki