Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe osiedle od JEMS Architekci. Powtórzy sukces 19 dzielnicy?

red

W Gdańsku powstanie nieduże osiedle zaprojektowane w pracowni JEMS Aechitekci. W Warszawie pracownia ta zaprojektowała między innymi osiedle 19 dzielnica obsypane wieloma nagrodami i charakteryzujące się dobrą i ciekawą architekturą. Gdański projekt ma dużo mniejszą skalę, ale zapowiada się nie mniej interesująco.

Kompleks przy ulicy Rajskiej / Heweliusza
Kompleks przy ulicy Rajskiej / Heweliusza
proj. JEMS Architekci

U zbiegu ulic Rajskiej i Heweliusza w Gdańsku w niedużej odległości od wyspy Ołowianki powstanie zespół nowych budynków zaprojektowanych w pracowni JEMS Architekci. To miejsce przez mieszkańców bywa dziś nazywane dziurą wstydu - działka jest ogrodzona metalowym płotem za którym od kilkunastu lat straszy wykop pod przerwaną inwestycję. Teraz miejsce na nowo ma szansę stać się częścią miejskiej tkanki.

W ramach kompleksu powstanie prostopadłościenny budynek biurowy oraz przypominający w rzucie literę U budynek mieszkalny. Część biurowa będzie miała 9 kondygnacji nadziemnych (37 metrów wysokości). Będzie on stanowił swoiste przejście między sąsiadującym z inwestycją wyższym hotelem, a planowaną niższą sześciokondygnacyjną zabudową mieszkalną poprowadzoną w stronę placu Różanego i sąsiednich niskich budynków.

Obydwa budynki połączy wspólny podziemny parking oraz jednorodna ceglana i prosta stylistyka z dużymi powierzchniami przeszkleń. Cegła na elewacjach to swoisty ukłon w  stronę gdańskiej architektury gotyku ceglanego. Również sama forma budynku mieszkalnego podzielonego pionowymi pasami loggii na wąskie odcinki przywodzi na myśl kojarzące się ze staromiejską zabudową wąskich hanzeatyckich kamienic ustawionych szczytowo w stronę ulic.

Zmodernizowany zostanie także plac Różany, na którym pojawią się nowe posadzki, mała architektura i zieleń. Aby ułatwić dostęp do placu w parterze budynku mieszkalnego sąsiadującego z otwartym terenem w kondygnacji parteru został zaplanowany szeroki prześwit umożliwiający swobodną komunikację.

Jeśli nie będzie żadnych odwołań od wydanego właśnie pozwolenia na budowę inwestor planuje wkroczyć na plac budowy jeszcze na jesieni bieżącego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem całą inwestycja zakończy się na początku roku 2018.

ZOBACZ PROJEKT >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowe osiedle od JEMS Architekci. Powtórzy sukces 19 dzielnicy?