Przełom czy impas? Co dalej z otoczeniem Pałacu Kultury?

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - do dziś najwyższy budynek w Polsce i do dziś nierozwiązany problem urbanistyczny. Kolejne ekipy rządzące Warszawą snują odmienne wizje na zagospodarowanie terenów wokół PKiN, ale... wszystkie pozostają w sferze idei i pomysłów. Wielka dziura i prowizorka od lat straszą w samym centrum stolicy. Czy najnowszy pomysł Wojewódzkiej Konserwator Zabytków wreszcie przełamie impas czy tylko pogorszy pat, w jakim znalazły się tereny wokół Pałacu?

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie od prawie 10 lat znajduje się w rejestrze zabytków. Decyzja o wpisaniu go na tą listę ucięła wszelkie spekulacje na temat tego, czy ten budynek należy zachować czy wyburzyć. Mimo to, do dziś nie brak głosów, że jakość architektury nie ma tu nic do rzeczy, a sam budynek, to przede wszystkim symbol stalinowskiej dominacji nad Polską. Jeśli nie zburzyć, to przynajmniej należałoby go zasłonić.

Obecny plan zagospodarowania terenów wokół PKiN zakłada wybudowanie na terenach otaczających budynek dość zwartej zabudowy o zróżnicowanej wysokości od kilkukondygnacyjnych budynków od strony Alei Jerozolimskich, do ponad dwustumetrowych wieżowców przy Emilii Plater. Sam Pałac miałby stać się jednym z wielu obiektów wśród nowej zabudowy. Mimo wielu lat od opracowania planu - teren wokół Pałacu to dalej zaniedbana przestrzeń, z prowizorycznymi parkingami i dworcem autobusowym w pobliżu dawnej trybuny honorowej. Określenie dworzec - jest tu mocno na wyrost, bo jedyna infrastruktura jaka tu powstała to kilka linii wymalowanych na starym bruku i łańcuchy wygradzające fragment przestrzeni z morza parkingów.

Plac wokół PKiN zabytkiem?

Do dyskusji o sposobie zagospodarowania przyległych do Pałacu terenów włączyła się właśnie Barbara Jezierska - Wojewódzka Konserwator Zabytków, która właśnie rozpoczęła procedurę wpisu otoczenia PKiN do rejestru zabytków.

Wpisem objęte miałyby zostać:

- Tarasowa kamienną platformę wokół PKiN wraz ze zjazdami, schodami i murkami, czterema fontannami i latarniami w kształcie kandelabrów;
- Założenie pl. Defilad z trybuną honorową, dwoma obeliskami i pozostałościami kamiennej mozaiki z kilku rodzajów bruku;
- Park Świętokrzyski i skwer wzdłuż Al. Jerozolimskich wraz z fontannami, dwoma zegarami słonecznymi, granitowym drogowskazem, murkami i betonowymi latarniami;
- Pozostałości kamienno-betonowej posadzki, w szczególności umieszczone w chodnikach napisy z mosiądzu informujące o dawnym przebiegu ulic;
- Naziemne elementy Dworca Śródmieście

Co to oznacza? Jeżeli procedura nie zakończy się wpisem, właściwie nie stanie się nic. Ale jeśli otoczenie znajdzie się na liście zabytków zapisy istniejącego planu staną się właściwie nieaktualne i trzeba będzie uchwalić nowy plan. W Polskich warunkach oznacza to kilka kolejnych lat...

Po co wpisywać plac do rejestru? Najprostszą odpowiedzią jest chęć uchronienia cennych elementów architektury i dziedzictwa. Czy to oznacza, że konserwator chce utrwalić stan obecny? Absolutnie nie, wpis do rejestru wcale nie oznacza, że w sercu warszawy ma straszyć wielka dziura. Będzie tu mogła powstać nawet nowa zabudowa, tyle że z poszanowaniem historycznej tkanki.

Wpis do rejestru nie wyklucza jakichkolwiek inwestycji na tym terenie. Chodzi tylko o to, żeby odbywały się pod kontrolą konserwatora. Wpis nie spowoduje "zakonserwowania" przestrzeni, w której przez wiele lat panuje chaos, ale zmianę podejścia do tego miejsca. Władze miasta nie mają spójnej koncepcji jego zagospodarowania. Przekonują, że wartość działki przeznaczonej pod wieżowiec wzrasta, a wpis do rejestru zabytków tę wartość obniża. Ja się z tym nie zgadzam. Nie da się schować Pałacu Kultury, zasłaniając go wieżowcami. Tu nie można postawić dwóch przypadkowych brył albo dwóch wieżowców niezwiązanych z resztą. To miejsce musi pulsować życiem. A co tu teraz jest? Wstyd dla miasta - parkingi i chaotyczna pusta przestrzeń. Powinna tu powstać infrastruktura przyciągająca turystów i mieszkańców. Dużo zieleni, woda, gastronomia, rozrywka, rekreacja, usługi, muzea, teatry. Proszę zobaczyć, jak to wygląda w Berlinie czy w innych europejskich stolicach - mówi Barbara Jezierska.

Jej entuzjazmu nie podziela jednak część władz stolicy. Wystarczy tutaj zacytować wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza:

Zobaczymy, w jakim kierunku pójdzie postępowanie konserwatora i co z dzisiejszych zapowiedzi znajdzie się w jego decyzji. Jeśli wprowadzi twardą ochronę, to uniemożliwi wszelkie zmiany i utrwali "dziurę" w środku miasta.

Czy Waszym zdaniem wpis otoczenia PKiN do rejestru jest dobrym pomysłem? Z pewnością najlepszym wyjściem byłoby aby zarówno lokalne władze, konserwator oraz urbaniści zasiedli razem do wspólnego stołu i poszukali najlepszych rozwiązań dla tego terenu. bez współdziałania, grozi nam, że szpetna dziura będzie straszyć w Warszawie jeszcze wiele lat a urzędnicy będą na wzajem obrzucać pozostałe strony dyskusji odpowiedzialnością za istniejący stan rzeczy.

Więcej o planach wpisania terenów przyległych do PKiN do rejestru zabytków czytaj też na warszawa.wyborcza.pl .

ZOBACZ TEŻ JAK PRZED WOJNĄ WYGLĄDAŁA WARSZAWA W MIEJSCU, GDZIE DZIŚ STOI PAŁAC KULTURY >>>>

Warszawa 1935-2015Warszawa 1935-2015 Miasto Stołeczne Warszawa - http://www.mapa.um.warszawa.pl/

Pałac Kultury i Nauki jest wspaniały!
Więcej o:
Komentarze (11)
Przełom czy impas? Co dalej z otoczeniem Pałacu Kultury?
Zaloguj się
 • Gość: maly patrys

  Oceniono 6 razy 6

  te nowe wieze pasuja tam jak piesc w twarz. nowa dominanta powinna byc prosta, o regularnych ksztaltach schodkowo zwezajaca sie ku gorze jak palac kultury. I powinna byc tez wyzsza. Elewacja w stylu art deco z piaskowca dodalaby temu sily jakiej brak w szklanych tubach. Przy palacu kultury wygladaja one nietrwale i tanio. //////nietrwale nie moze przewyszac trwalego bo wtedy wyglada komicznie.

 • Gość: jackstrong

  Oceniono 6 razy 6

  Pani Barbara krótko, na temat i w punkt. Mam nadzieję że Warszawa dostanie nowe centrum na poziomie europejskich stolic, a nie deweloperskiego tymczasowego PUM gniota :)

 • Gość: Przewodnik

  Oceniono 2 razy 2

  Ktoś ma chrapkę na te wolne tereny wokół pałacu. Tyle pieniędzy można zarobić.

 • MarShall

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze, że w końcu pomysł nie zostanie zrealizowany! Istna masakra. Jak można zasłaniać Pałac Kultury w taki sposób? Przecież to jest idiotyczne... Pałac jest naszą wizytówką, nie wiem co Wam się w nim nie podoba. Jest częścią naszej historii, jakby nie patrzeć. Brak mi obraźliwych słów, które mogłyby skrytykować ten projekt zagospodarowania terenu wokół PKiN.

 • hotei

  Oceniono 21 razy -1

  Zostawić wieżę Pałacu, usunąć przyziemia, stworzyc nieopodal nowa dominante wyższą od PKiN (to chyba największa trudność - by stworzyć coś wspanialszego), wokół którego będą mogły budować się inne wieżowce. W ten sposob Pałac wpisze sie w kontekst miasta i bedzie warością dodaną a nie będzie wadził czy dominował centrum Stolicy.

 • snowbird1

  Oceniono 4 razy -2

  Pol tony trotylu pod palac I problem z glowy.

 • Gość: Polak_75

  Oceniono 17 razy -9

  Trzeba wreszcie pożegnać ten wrzód (Pałac Kultury) symbol PRL i Sowieckiej okupacji Polski i go z centrum stolicy np. spektakularnie usunąć poprzez wysadzenie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX