Koniec hegemonii Pałacu Kultury? Nowa wieża w centrum Warszawy [233 metry]
Od lat Pałac Kultury i Nauki dumnie dzierży tytuł najwyższego polskiego budynku. Inwestorzy nowych budynków coraz śmielej patrzą w górę i coraz częściej prezentują projekty, które dorównują mu wysokością czy nawet sięgają ponad czubek jego iglicy. Najnowszy z takich projektów miałby się znaleźć tuż obok Pałacu w bezpośrednim sąsiedztwie Sali Kongresowej. Jak duże są szanse że powstanie?
Do momentu wbicia pierwszej łopaty tak naprawdę nigdy nie ma pewności czy planowane budynki zostaną zrealizowane. ogromne koszty inwestycji, światowy kryzys i rosnąca konkurencja ze strony innych firm sprawiają, że część projektów na zawsze pozostaje jedynie na papierze.
Jak będzie w przypadku koncepcji nowego wieżowca przedstawionej na wystawie Plany na Przyszłość? Oficjalna prezentacja na pewno zwiększa prawdopodobieństwo, że budynek powstanie. Na korzyść przemawia też fakt, że w projekt budynku zaangażowana została znana pracownia Kuryłowicz & Associates z dużym doświadczeniem, także w dziedzinie budynków wysokościowych. Na swoim koncie ma już m.in. wieżowiec Q22, którego budowa właśnie dobiega końca przy alei Jana Pawła oraz planowany wieżowiec, który miałby stanąć w miejscu pawilonu Emilia, niemal po drugiej stronie ulicy Emilli Plater w stosunku do nowego wysokościowca.
Inwestycja zdaje się być także zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza w tym miejscu zabudowę do 220 metrów wysokości, przy czym jest to wysokość mierzona do dachu budynku. Nowy wieżowiec byłby kilkanaście metrów wyższy dzięki attyce, która osłaniałaby kondygnacje i urządzenia techniczne zamontowane na dachu wieżowca.
Bryła budynku przypomina smukłą prostopadłościenną wieżę wyrastającą z czterokondygnacyjnego podium. Elewacje zostały zaprojektowane z podziałem na kwadratowe pola, które wraz z wysokością przybierają coraz bardziej nieregularną strukturę, tak jakby im bliżej chmur, tym wieżowiec coraz bardziej się rozpływał.
Ale na drodze do powstania nowej wieży pojawia się jednak problem. Inwestor dysponuje już główną działką, ale do budowy niezbędne byłoby dokupienie także kilku mniejszych sąsiednich działek należących do miasta. Ich powierzchnia jest bardzo mała i samodzielnie nie stanowią one zbyt dużej wartości - są zbyt małe by umiejscowić na nich budynek zgodny z wytycznymi planu. W takich sytuacjach miasto zazwyczaj chętnie odsprzedaje takie tereny, zawsze jednak pozostaje pytanie czy tak samo będzie tym razem, a jeśli tak, to czy miasto porozumie się z inwestorem w kwestiach finansowych.
Jeśli wszystko by się udało, to nowy wieżowiec stałby się najwyższym budynkiem w Polsce i to bez uciekania się do montowania coraz wyższych masztów pojawiających się na nowych inwestycjach. Czy powstanie i rozpocznie proces zabudowy okolic Pałacu Kultury i Nauki? Zaglądajcie na Bryłę, na pewno będziemy informować Was o postępach w realizacji projektu.
O nowym wieżowcu czytaj też na warszawa.wyborcza.pl.
- Więcej o:
Koniec ery szklanych pudełek? Nowojorski projekt wieżowca jak z filmów o Batmanie
Skyliner już w budowie. Nowy warszawski wieżowiec [195 metrów]
Przełom czy impas? Co dalej z otoczeniem Pałacu Kultury?
Czy powstanie 170-metrowy wieżowiec na miejscu Gmachu Telegrafu i Telefonu w Warszawie?
Urząd z nową siedzibą. Szara wieża od JEMS Architekci
Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie! [310 METRÓW]
Wola warszawskim Manhattanem? Ruszyły prace nad wieżowcem Sienna Towers
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski