Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa: Powstanie nowy 196-metrowy wieżowiec. Pawilon Emilii jednak do rozbiórki

red

W ścisłym centrum warszawy przy ulicy Emilii Plater powstanie nowy wieżowiec. Ratusz wydał właśnie warunki zabudowy dla budynku o wysokości 196 metrów, który zastąpi modernistyczny pawilon Emilii.

Warszawski ratusz wydał właśnie zgodę na wybudowanie nowego wieżowca w samym centrum Warszawy.

Firma Griffin Real Estate trzy lata temu kupiła działkę z modernistycznym pawilonem Emilii i od samego początku informowała, że celem jest zastąpienie istniejącego budynku nowym wieżowcem. Los inwestycji stanął pod znakiem zapytania gdy okazało się, że pawilon został wpisany do rejestru zabytków przez stołecznego konserwatora. Szybko jednak wojewódzki konserwator zmienił tą decyzję i wykreślił budynek z ewidencji (o całym zamieszaniu więcej pisaliśmy TUTAJ).

Teraz los Emilii został już właściwie przesądzony. Ratusz zgodził się na jego zastąpienie nowym wieżowcem, którego koncepcję opracowała pracownia Kuryłowicz & Associates.

Nowy budynek nie przebije wysokością iglicy Pałacu Kultury i Nauki. Ale ustanowi dwa nowe rekordy dla Warszawy.

Dotychczas wieżowcem o największej wysokości liczonej do dachu był mierzący 192 metry wieżowiec przy Złotej 44. Nowy, zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie budynek osiągnie 196 metry przebijając dotychczasowego lidera.

Będzie miał też, liczący aż 6 kondygnacji, najgłębszy podziemny parking w Warszawie.

Forma budynku jest ciągle wstępną koncepcją i może ulec zmianie. Sama bryła pozostanie jednak najprawdopodobniej w dotychczasowym kształcie - została przygotowana tak, by zapewnić światło mieszkańcom bloków znajdujących się wewnątrz kwartału. Zastosowano tu analogiczne rozwiązanie jak w przypadku sąsiedniego hotelu: w budynku będzie prześwit umożliwiający dostęp światła do mieszkań w sąsiedztwie.

Bardzo szczegółowo przeanalizowaliśmy ewentualny wpływ przyszłego budynku na sąsiednią zabudowę. W efekcie powstał projekt konstrukcji, którego realizacja zapewni dostęp światła słonecznego do budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicy Pańskiej. Potwierdzamy, że planujemy rozwiązanie koncepcyjnie podobne do zastosowanego w budynku sąsiednim. Dzięki temu oprócz zapewnienia dostępu światła do sąsiednich budynków uzyskamy spójny i estetyczny efekt wizualny nowego obiektu, który bardzo dobrze będzie się komponował z zabudową wzdłuż ul. Emilii Plater - mówią przedstawiciele firmy Griffin.

Zaproponowana w koncepcji sylwetka budynku została podzielona na trzy zróżnicowane pod względem wysokości części. 158-metrową od strony ul. Pańskiej (39 kondygnacje), 192-metrową od strony ul. Śliskiej, a w części środkowej osiągającej wysokość 196 m (42 kondygnacje). W parterze znajdą się punkty handlowo-usługowe. Władze miasta postawiły też inwestorowi warunek stworzenia ogólnodostępnego pasażu łączącego ulicę Pańską i Śliską.

W tym miejscu powstanie nowy wieżowiec. Zobacz jak wygląda okolica:

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawa: Powstanie nowy 196-metrowy wieżowiec. Pawilon Emilii jednak do rozbiórki