Nowy projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej [WIZUALIZACJE]
Nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Teatru Rozmaitości zaprojektują architekci z Nowego Jorku, Thomas Phifer and Partners

W sumie rywalizowało 12 pracowni architektonicznych, które uczestniczyły w dwuetapowej procedurze wyboru. Przygotowanie tych ofert poprzedziły liczne spotkania konsultacyjne i negocjacyjne pomiędzy przedstawicielami muzeum i teatru a reprezentantami firm architektonicznych.
Oceniając poszczególne oferty komisja przyznawała punkty według listy kryteriów. Wśród nich szczególne znaczenie miał urbanistyczny kontekst nowych budynków i wskazany przez architektów element, który wpłynie na ożywienie tej części Warszawy.
W komisji zasiedli architekci, urbaniści, krytycy architektury, artyści i przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz muzeum i teatru. Uzgodniono, że to właśnie amerykańska oferta najbardziej odpowiada stawianym wymaganiom.
Według Komisji zwycięski projekt posiada najwięcej cech miastotwórczych. Architekci określili go mianem "A building that reveals all it has” - „budynek, który pokazuje wszystko, co ma”. Hasło to oznacza, że skoro działalność obu instytucji polega właśnie na pokazywaniu sztuk wizualnych i performatywnych to zadanie te ułatwić musi właśnie architektura.
Budynek MSN oraz Teatru Rozmaitości ma ujawniać warszawiakom i przypadkowym przechodniom co dzieje się wewnątrz. W gmachu TR Warszawa ważnym elementem będzie otwarcie jednej ze scen na plac Defilad. Umożliwi ona organizacje wydarzeń oglądanych zarówno z zewnątrz jak i z zewnątrz. Mocno przeszklone mają być niektóre sale prób po stronie teatru oraz część magazynów i przestrzeni zaplecza muzeum. Przeszklenia mają też umożliwić wpuszczenie do budynku muzeum naturalnego światła, które w sposób optymalny oświetli eksponaty.
Prace projektowe będą trwały do połowy 2016 r. Cała inwestycja ma zakończyć się w 2019 r.
- Więcej o:
- sztuka
Najciekawsze polskie muzea ostatnich lat [PRZEGLĄD]
Brama Poznania ICHOT. Byliśmy w środku [ZDJĘCIA]
Na Pradze powstanie Muzeum Polskiej Wódki [WIZUALIZACJE]
Muzeum Ludzkiego Ciała. Duński projekt na południu Francji
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce