Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Ludzkiego Ciała. Duński projekt na południu Francji

red

Muzeum Ludzkiego Ciała powstanie we francuskim mieście Montpellier. Konkurs na jego projekt wygrała duńska pracownia BIG

Leżące na południu Francji miasto Montpellier dotychczas było kojarzone głównie jako ważny ośrodek akademicki. Teraz zyska nową atrakcję. Muzeum Ludzkiego Ciała powstanie w nowej części miasta. Lokalizacja dla tego typu placówki właśnie w Montpellier jest związana z istniejącą tam bardzo dobrą uczelnią medyczną, której początki sięgają X wieku.

Głównym elementem nowego muzeum będzie ludzkie ciało. Poświęcone mu eksponaty będą przedstawiać ciało człowieka w sposób artystyczny, naukowy i "społeczny". Ten ostatni aspekt zostanie zrealizowany poprzez interaktywne wystawy, spektakle, warsztaty i inne działania kulturalne.

Powierzchnia muzeum będzie miała prawie 8 tys. m kw. Obiekt zaprojektowany przez architektów z duńskiej pracowni BIG ma pokazać jak w idealny sposób połączyć przyrodę z architekturą. Projektanci stworzyli osiem głównych przestrzeni, które zlokalizowane są na jednym poziomie. Architekci nadali im organiczne kształty. Przenikające siebie nawzajem bryły zostały zaprojektowane tak by wpuszczać do środka dużo światła. Z kolei ukośnie ukształtowany i porośnięty trawą dach umożliwia gościom spacerowanie po nim.

Również taki kształt budynku odnosi się do ludzkiego ciała:

Z pozoru pojedyncze pawilony splatają się razem - tak jak poszczególne palce zjednoczone we wzajemnym uścisku - mówi architekt Bjarke Ingels.

Fasada budynku ma dużo przeszkleń. W ten sposób architekci chcieli wizualnie scalić jego bryłę z otoczeniem. Dodatkowo szklane ściany pokryto pionowymi, drewnianymi żaluzjami, które mają pomóc rozpraszać światło.

Muzeum ma zostać oddane do użytku w 2018 r.

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum Ludzkiego Ciała. Duński projekt na południu Francji