Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa Biblioteka w Helsinkach. Oprócz książek, sauna dla każdego!

red

W międzynarodowym konkursie na nową siedzibę Biblioteki Głównej w Helsinkach wygrała fińska pracownia ALA. Co ją wyróżnia? Użycie do budowy lokalnych surowców oraz dostępna dla wszystkich... sauna

Konkurs na projekt biblioteki ruszył w styczniu 2012 r. Uczestniczące w nim biura musiały uwzględnić otoczenie przyszłego gmachu, ponieważ ten znajdzie się w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie fińskiego parlamentu.

Projekt przygotowany przez pracownię ALA zakłada budowę obiektu, który będzie miał 16 tys. m kw. powierzchni. Architekci chcą podzielić budynek na trzy odrębne strefy, do których zostaną przypisane inne funkcje. Część podziemna przeznaczona będzie na organizowanie spotkań z gośćmi i warsztatów grupowych, wyżej znajdą się liczne pomieszczenia multimedialne i sauna. Na samej górze powstanie cicha czytelnia do samodzielnej pracy.

Budynek ma wyróżniać drewniana elewacja, która na frontowej ścianie jest wywinięta w taki sposób, aby utworzyć zadaszenie głównego wejścia. Tak wygięty dach sprawił, że powstał sporej wielkości taras. Architekci podkreślają, że elewacja zostanie wykonana z naturalnych, lokalnych surowców, między innymi z modrzewia syberyjskiego. Biblioteka ma być w sposób maksymalny otwarta na mieszkańców, dlatego projekt zakłada budowę obszernego, publicznego placu, który uatrakcyjni tę część fińskiej stolicy.

Biblioteka ma zostać oddana do użytku w 2018 r.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa Biblioteka w Helsinkach. Oprócz książek, sauna dla każdego!