Najciekawsze polskie muzea ostatnich lat [PRZEGLĄD]
Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych architektonicznie obiektów muzealnych w Polsce, które powstały w ciągu kilku ostatnich lat. Jest tego sporo! Mamy nadzieję, że zainspirujemy was, by odwiedzić niektóre z nich!

Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kraków
Autorami projektu muzeum są polsko-niemiecki zespół Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski. Budynek został oddany do użytku w październiku 2010 r. Dominującym materiałem jest beton architektoniczny w dwóch kolorach: jasnej szarości oraz antracytu. Betonowe ściany stały się tłem dla umieszczonych wewnątrz budynku samolotów.

ICHOT Brama Poznania , Poznań
Obiekt stoi w miejscu szczególnym - na Ostrowie Tumskim, tuż przy katedrze, w której spoczywają pierwsi władcy Polski - Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. W środku znalazło się Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego i ekspozycja poświęcona początkom polskiej państwowości. Muzeum kostkę zaprojektowali architekci z krakowskiego biura Ad Artis Architects.
W corocznym plebiscycie na Bryłę Roku, muzeum zajęło wysokie drugie miejsce >>

Muzeum Śląskie, Katowice
Muzeum Śląskie będzie otwarte dopiero pod koniec 2014 r, ale już jest o nim głośno ze względu na oryginalną architekturę autorstwa austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten z Grazu. Budynek niemal w całości ukryty jest pod ziemią mimo to udało się zaprojektować ogromne sale wystawowe. Ich wysokość sięga 13 metrów i oświetlają je charakterystyczne sześciany, które wystają na powierzchni. Budynek szerzej opisaliśmytutaj.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Muzeum Współczesne, Wrocław
Muzeum powstało w poniemieckim schronie przeciwlotniczym z 1942 roku. Budynek ma sześć kondygnacji, a grubość ścian osiąga 1,1 m. Remont rozpoczął się w 2010, by przystosować obiekt jako tymczasową siedzibę placówki. W środku znajdują się sale ekspozycyjne i panoramiczna kawiarnia na ostatniej kondygnacji. Autorami projektu adaptacji są wrocławscy architekci z pracowni VROA oraz CH+

Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa
Budynek był nominowany w plebiscycie architektonicznym BRYŁA ROKU 2013! Muzeum poświęcone jest historii i kulturze polskich Żydów i powstało na warszawskim Muranowie, nieopodal Pomnika Bohaterów Getta. Jego projekt, autorstwa fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2005 roku.

Centrum Geoedukacji, Kielce
Centrum Geoedukacji w Kielcach zostało zrealizowane na wzgórzu pozostałym po eksploatacji surowców wapiennych w dawnych kamieniołomach. Budynek zaprojektowała pracownia PALK Architekci. Pełni on funkcję wystawienniczo-edukacyjną oraz służy jako punkt kontaktowy Geoparku Świętokrzyskiego. W części dydaktycznej są prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży (wykłady i laboratoria), mające na celu popularyzację geologii i walorów rezerwatu Wietrznia.

MOCAK, Kraków
Muzeum sztuki współczesnej powstało w poprzemysłowej dzielnicy Krakowa. Dotąd najbardziej wyrazistym przejawem cywilizacyjnej przemiany Zabłocia były nowe biurowce i budynki mieszkaniowe oraz Muzeum Emalia Oskara Schindlera. Autorem nowoczesnego gmachu muzeum jest florencki architekt Claudio Nardi. Oprócz wystaw odbywają się tu wykłady i uroczystości, funkcjonuje też ciekawa księgarnia oraz kawiarnia.
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Europeum, Kraków
Europeum to nowa placówka Muzeum Narodowego w Krakowie. Instytucja, zamiast budować nową siedzibę postanowiła gruntownie odnowić zabytkowy spichlerz z XVII wieku. W środku znalazły się największe skarby z kolekcji malarstwa, rzeźby, a nawet architektury. Projekt budowlany opracowała firma: Pracownie Konserwacji Zabytków ARKONA.
fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Centrum Nauki Kopernik, Warszawa
Centrum Nauki Kopernik powstało na warszawskim Powiślu i jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w kraju. Ekspozycja przygotowana jest tak, by ciekawić zarówno dzieci jak i dorosłych. Za projekt budynku odpowiada RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec. Latem przestrzeń wokół muzeum służy za miejsce spotkań i pikników, na dachu muzeum zrealizowano ogród inspirowany zjawiskiem erozji.
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

MS2, Łódź
Muzeum znajduje się w zabytkowej tkalni na terenie dawnej przędzalni Poznańskiego w Łodzi. Na powierzchni 3 tys. mkw. znajduje się stała kolekcja sztuki współczesnej XIX i XX w.
- Więcej o:
"Księga Zachwytów" Filipa Springera [WYGRAJ KSIĄŻKĘ]
Brama Poznania. Muzeum ukryte w betonowej kostce czeka na otwarcie [ZDJĘCIA]
Wieści z budowy: Europejskie Centrum Solidarności
Muzeum Śląskie Gotowe! Niemal całe pod ziemią
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie