Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Śląskie Gotowe! Niemal całe pod ziemią

kambi

Zakończyła się budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Nowoczesny obiekt projektu Riegler Riewe Architekten ma szansę stać się kolejną ikoną całego regionu. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Budynek zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe Architekten. Obiekt powstał w ścisłym centrum miasta, na terenie dawnej kopalni "Katowice", nieopodal Spodka. Jest on nietypowy, ponieważ znaczna jego część znalazła się pod ziemią, dzięki czemu do minimum ograniczono ingerencję w poprzemysłowy krajobraz.

Projektując siedzibę architekci starali się wykorzystać możliwie dużo z zastałej już kopalnianej infrastruktury, dlatego w swoim projekcie uwzględnili rewitalizację budynku dawnej maszynowni oraz magazynu odzieżowego i przystosowanie ich do nowej, wystawienniczej funkcji. Dodatkowo w dotychczasowej maszynowni szybu "Warszawa" otwarta zostanie kawiarnia i restauracja. Do wieży szybu "Warszawa" dobudowano windę i klatkę schodową dzięki czemu, zwiedzający będą mogli dotrzeć do platformy, z której rozciągać się będzie widok na panoramę miasta.

Podziemny budynek główny skrywa sale wystawowe i zbiory Muzeum, nad nim znalazły się charakterystyczne szklane konstrukcje, które doświetlają wnętrza i w dość neutralny sposób ingerują w krajobraz tej części Katowic. Szklane boksy mają umożliwić podziwianie zbiorów przy dziennym świetle, mimo iż znajdować się one będą na głębokości ponad 13 metrów. Ponadto w gmachu głównym znalazło się miejsce dla pracowni konserwacji tkanin, sali wykładowo-konferencyjnych, czytelni, magazynu zbiorów oraz pracowni plastycznej i fotograficznej.

Nowa siedziba Muzeum Śląskiegoźródło: Muzeum Śląskie

Oprócz wystawy stałej w nowej siedzibie odbywać się będą liczne wystawy czasowe z zakresu archeologii, etnografii, historii, fotografii, sztuki współczesnej i dawnej oraz desingu. Obecnie trwają odbiory techniczne obiektu, przez kilka następnych miesięcy przenoszone zostaną do niego zbiory, natomiast oficjalne otwarcie nastąpi na początku przyszłego roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum Śląskie Gotowe! Niemal całe pod ziemią