Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieści z budowy: Europejskie Centrum Solidarności

red

Robotnicy już układają elewację z Cor-Tenu. Otwarcie obiektu w połowie przyszłego roku

Na placu budowy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (ECS) wciąż trwają prace, jednak zasadniczy ich etap robotnicy mają już za sobą. Pozwolenie na budowę zostało wydane w 2009 r. ECS zostało zaprojektowane przez architektów z pracowni FORT. Obecnie powstaje fasada budynku, która jest wykonana ze stali. Powłoka budynku może niektórym przypominać skorodowany kadłub statku. Wojciech Targowski z pracowni architektonicznej FORT nadał rdzawy kolor budynkowi, by w ten sposób nawiązać do pobliskich zabudowań stoczni:

Sięgając głębiej, taki materiał jest nawiązaniem do idei prostoty i surowości Solidarności, która wywodzi się ze stoczniowego krajobrazu - wyjaśnia Targowski.

Blachy tworzące elewację budynku mają grubość 4 milimetrów i pomiędzy nimi pozostawiono przerwy:

Między komponentami zachowany jest 12 mm odstęp, ponieważ - jak powszechnie wiadomo - stal pracuje. Ponadto warstwa ochronna umieszczona pod fasadą sprawi, że warstwa mrozu nie będzie widoczna na fasadzie - opisuje Bogdan Zieliński, Inżynier z Gdańskich Inwestycji Komunalnych.

Oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności planowane jest na 4 czerwca 2014 roku - w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Centrum będzie ważnym punktem na architektonicznej mapie Trójmiasta. ECS nie ma stanowić wyłącznie muzeum Solidarności, placówka chce też działać jako instytucja, która będzie przypominać o demokratycznych przemianach zachodzących na całym świecie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wieści z budowy: Europejskie Centrum Solidarności