Wieści z budowy: Europejskie Centrum Solidarności
Robotnicy już układają elewację z Cor-Tenu. Otwarcie obiektu w połowie przyszłego roku











Na placu budowy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (ECS) wciąż trwają prace, jednak zasadniczy ich etap robotnicy mają już za sobą. Pozwolenie na budowę zostało wydane w 2009 r. ECS zostało zaprojektowane przez architektów z pracowni FORT. Obecnie powstaje fasada budynku, która jest wykonana ze stali. Powłoka budynku może niektórym przypominać skorodowany kadłub statku. Wojciech Targowski z pracowni architektonicznej FORT nadał rdzawy kolor budynkowi, by w ten sposób nawiązać do pobliskich zabudowań stoczni:
Sięgając głębiej, taki materiał jest nawiązaniem do idei prostoty i surowości Solidarności, która wywodzi się ze stoczniowego krajobrazu - wyjaśnia Targowski.
Blachy tworzące elewację budynku mają grubość 4 milimetrów i pomiędzy nimi pozostawiono przerwy:
Między komponentami zachowany jest 12 mm odstęp, ponieważ - jak powszechnie wiadomo - stal pracuje. Ponadto warstwa ochronna umieszczona pod fasadą sprawi, że warstwa mrozu nie będzie widoczna na fasadzie - opisuje Bogdan Zieliński, Inżynier z Gdańskich Inwestycji Komunalnych.
Oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności planowane jest na 4 czerwca 2014 roku - w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Centrum będzie ważnym punktem na architektonicznej mapie Trójmiasta. ECS nie ma stanowić wyłącznie muzeum Solidarności, placówka chce też działać jako instytucja, która będzie przypominać o demokratycznych przemianach zachodzących na całym świecie.
- Więcej o:
Projekt bez konkursu. Kontrowersje wokół Muzeum Zwycięstwa w Ossowie
Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu
Kontrowersyjna rozbudowa muzeum Stedelijk w Amsterdamie
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki